12. prosince 2009 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy chystaly Opencard II. Zalekly se však pražského skandálu

Nádraží (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádraží (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Zdrcující audit předražené karty Opencard nedopadl jenom na pražský magistrát. Z téměř připraveného obchodu musely vycouvat i České dráhy.

O co jde? Novou čipovou kartu chtějí i dráhy. Potřebují totiž, aby na ni šly nahrát i karetní aplikace dalších dopravců. A jejich odboru informatiky se pražská Opencard natolik zalíbila, že doporučil představenstvu i dozorčí radě, aby dráhy "využily Centrum sdílených služeb, které provozuje v současné době jen jedna firma", a právě proto jí zakázku chtěly zadat bez výběrového řízení.

Tou firmou je provozovatel pražské karty, firma Haguess. Opencard přitom Prahu přišla na 888 milionů korun. Současná In-karta drah od roku 2004 do letošního června spolykala asi 210 milionů. Dráhy na příštích pět let v dokumentech pro dozorčí radu podniku, které mají LN k dispozici, počítaly s 265 miliony. Po fiasku s pražskou kartou ale otočily a Haguessu "zadarmo" zakázku nedají – na leden plánují vypsat výběrové řízení.

Ředitel drah Petr Žaluda se pak zavázal, že podmínky takového řízení budou zcela transparentní a nebudou nikoho diskriminovat. "Neumožníme účast v tendru garážovým firmám bez historie, které by nás mohly dostat do problémů do budoucna, ale tendr maximálně otevřeme, aby se přihlásilo co nejvíce účastníků," řekl Žaluda.

Další podrobnosti o chystané kartě si přečtěte v sobotním vydání deníku