Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy nakoupí polské motoráky. O čtvrtinu levněji, než čekaly

Soupravy ATR 220 z polské Pesy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soupravy ATR 220 z polské Pesy |

PRAHA Vítězem soutěže Českých drah na dodávku 31 motorových vozů se stala polská společnost Pesa Bydgoszcz. Dráhy za soupravy bez daně zaplatí 1,988 miliardy korun, což je o čtvrtinu méně, než odhadovaly při vyhlášení soutěže.

Informuje o tom server iDNES.cz. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského je kontrakt před podepsáním konečné smlouvy. "V současné době probíhají procedury před podpisem smlouvy, například kontrola regionálními radami," řekl Štáhlavský. Na nákup z velké části půjdou peníze z Evropské unie.

Soupravy ATR 220 z polské Pesy

Jedna souprava pro 120 lidí od polského výrobce vyjde na zhruba 64 milionů korun. Všechny soupravy mají být uvedeny do provozu na regionálních tratích do 28 měsíců od podpisu, tedy do léta 2013.

Soupravy ATR 220 z polské Pesy

Jde o první velký kontrakt mezi Českými drahami a polskými výrobci vlaků. Do soutěže se hlásila ještě slovenská ŽOS Vrútky s výrazně vyšší cenou přes 2,6 miliardy korun.

Soupravy ATR 220 z polské Pesy

Nové jednotky budou vycházet z motorových souprav ATR 220, které jezdí například v Itálii. Pro ČD projdou zřejmě ještě mírnou modernizací, uvedl iDNES.cz.

Obnova zastaralého vozového parku je prioritou vedení ČD. Loni dráhy uzavřely zakázky na dodávky a modernizaci vlaků za bezmála deset miliard korun, což znamená nejrozsáhlejší obnovu vozového parku v historii společnosti. Od začátku loňského roku České dráhy přikročily i k obnově vozů určených pro dálkovou přepravu.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!