Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy odškodní cestující. Za zpoždění i nekvalitní služby

Pendolino - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA České dráhy budou od 20. září platit pasažérům vlaků SuperCity, EuroCity a InterCity odškodné tehdy, pokud bude mít vlak vinou drah zpoždění nebo nesplní požadavky na kvalitu, například nebude fungovat klimatizace.

Kvůli výlukám na trati, například při nehodách, povodních či vichřicích, ČD toto odškodné platit nebudou. Informuje o tom server iDnes.cz.

Nejrychleji ke kompenzaci přijdou cestující vlaků SuperCity, tedy pendolin. Stokorunu získají už za půlhodinové meškání. U vlaků EC/IC bude mít pasažér nárok na slevu při nejméně hodinovém zpoždění. Pro cestujícího to bude znamenat kompenzaci 50 korun, při dvojnásobném zpoždění stokorunu.

Kdy je odškodné povinné?

Odškodné za zpoždění je už několik let povinné u leteckých dopravců, ti musí podle evropské směrnice platit cestujícím občerstvení. V autobusové dopravě je u v Česku stále spíše výjimkou. Například Student Agency ale automaticky při více než hodinovém zpoždění vrací polovinu jízdného.

"O odškodné budou moci žádat cestující s jízdenkami v hodnotě nad 300 Kč na osobu, cestující s Kilometrickou bankou s odpočtem nejméně 300 km na osobu, držitelé síťových jízdenek In-gold a In-gold Bussines," vysvětlil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Nově lidé budou mít i slevu za nepohodlí způsobené mimořádnou závadou. U pendolin dostanou zpět plnou cenu místenky v případě nasazení náhradní soupravy. U všech vlaků dostanou 100 korun za nefunkční klimatizaci v létě nebo za nefunkční topení v zimě, píše server.

Odškodnění získají jen cestující za zpoždění způsobené Českými drahami. Například za výluky lidé nedostanou nic. "Kompenzovat tak nebude možné například zdržení vlaku ze zahraničí, zpoždění způsobená zásahem takzvané vyšší moci, jako jsou nehody, usmrcení osob v kolejišti, vichřice a povodně," řekl iDnes.cz Štáhlavský.

Proplácení nákladů za taxík
Všichni cestující bez ohledu na typ vlaku mohou využít i novinku pro případ ujetí posledního přípoje. Dráhy garantují zajištění dopravy do cílové stanice náhradním vlakovým spojem, autobusem nebo i spojem jiného dopravce.

"V takovém případě České dráhy následně proplatí náklady za cestu s jiným dopravcem. V mimořádných případech tak budou moci cestující dojet do svého cíle i taxíkem," upřesnil Štáhlavský.

Čtěte více:

Šťáhlavský zdůraznil, že novinka není reakcí na platnou evropskou vyhlášku, která přikazuje železničním dopravcům vyplácet kompenzaci za zpoždění v mezinárodní dopravě. "Není to reakce na tuto vyhlášku, u ní je ve vnitrostátní dopravě pětiletý odklad. Je to příprava na konkurenční prostředí," vysvětlil.

Podle zákona dosud nemají dráhy povinnost odškodňovat lidi ve vnitrostátní dopravě. V mezinárodní dopravě jsou kompenzace vyšší: za zpoždění musí dráhy vyplatit nejméně čtvrtinu ceny jízdenky, která stojí nejméně 16 euro (zhruba 400 korun).

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...