Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy si půjčí dvě miliardy, chybí jim na nákup nových vozů

České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA České dráhy chystají emisi dluhopisů za dvě miliardy korun. Uzavřely již mandátní smlouvu s ČSOB, získané prostředky chtějí využít zejména na nákup nových železničních vozů. Historicky první emise Českých drah je podmíněna souhlasem ČNB.

Předpokládaný termín vydání dluhopisů je letošní listopad, uvedla dnes firma. Dluhopisy se splatností v roce 2012 jsou určeny pro tuzemské investory a nebudou kotované ani obchodovatelné na žádném regulovaném trhu.

Prostředky získané prostřednictvím emitovaných dluhopisů dráhy využijí k financování svého investičního programu, především k nákupu moderních železničních vozů využívaných v rámci služby ve veřejném zájmu.

Na tyto služby společnost uzavírá dlouhodobé smlouvy se státem a kraji. Smlouvy zajišťují plnou úhradu prokazatelné ztráty včetně přiměřeného zisku po dobu až deseti let.

Potřeba je osm miliard ročně
Dráhy chtějí podle generálního ředitele Petra Žaludy v roce 2012 vydat obligace za minimálně deset miliard korun a z jejich prodeje poté financovat obnovu vozového parku. Aby se vozový park s průměrným stářím 26 let výrazněji omladil, potřeboval by podnik investovat minimálně osm miliard korun ročně. Letos na koleje vyjedou nové vozy za 4,5 miliardy korun.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...