18. prosince 2014 17:21 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sexistické dráhy? Ve Francii radí průvodčím s make-upem či vůní

Francouzi vsadili na soupravy TGV, které vyjíždí i z Paříže. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzi vsadili na soupravy TGV, které vyjíždí i z Paříže. | foto: Lidové noviny

PAŘÍŽ Francouzské státní dráhy se staly terčem kritiky kvůli údajně sexistickému dokumentu. Radí v něm svým zaměstnankyním, jak být krásné. V brožurce, která má 36 stran, se podle drah nacházejí „nezbytné tipy pro krásu“, jako například jaký make-up používat, co nosit na sobě a jak vonět.

Tipy na krásu jsou součástí dokumentu o nových uniformách zaměstnanců drah. Jsou v něm například vyjmenovány přípravky, které by ženy měly používat. O případu informoval britský deník The Daily Telegraph. 

Rtěnka by měla mít barvu „od nenápadné béžové až po jemnou červenou“, obočí by mělo být udržované, aby ženy „zvýraznily svůj pohled“. Deodorant by pak měly používat „lehký a jemný“ a šperky „diskrétní a elegantní“.

Ženám se rovněž doporučuje lakovat si nehty barvou pastelově růžovou nebo červenou.

ČTĚTE TAKÉ:

Brožurka vyvolala ostrou reakci na internetu, kde mnozí ve svých komentářích rady označují za „sexistické a nemístné“.

„Jen málokdy se naštvu, ale tento článek mě naprosto vytočil,“ okomentoval to jeden z uživatelů komunitní sítě Twitter. „A co když průvodčí nebudou chtít mít make-up, co se bude dít?“ napsal jiný.

Společnost SNCF v reakci na kritiku zveřejnila celý dokument na internetu, aby ukázala, že tipy na krásu tvoří jen jeho malou část a že se v něm nacházejí rovněž i rady pro muže, například ohledně udržování jejich knírů či vousů.

Navíc prý věci zmíněné v dokumentu nejsou povinné, jde jen o doporučení. Kvůli negativním reakcím ale dokument později stáhla. „Jeho nová verze bude brzy k dispozici,“ uvedla ve svém prohlášení.

Lidovky.cz, ČTK