22. března 2012 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy vyšlou na silnice první 'železniční' busy

Projekt ČD Bus - autobusy českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt ČD Bus - autobusy českých drah. | foto: České dráhy

PRAHA České dráhy se vrhly na silnice. Tři roky poté, co dominantní železniční dopravce oznámil své plány na provozování vlastních autobusových linek, bude spuštěna první z nich.

 Zatímco původně se plánovalo nasadit autobusy místo málo vytížených středočeských tratí, nakonec bylo jako pilotní projekt vybráno spojení Frýdku-Místku a Hranic na Moravě.

První linka projektu ČD Bus vyjede poprvé 1. dubna. "Cílem nového projektu je rozšířit nabídku cestujícím z míst, kde železniční infrastruktura neumožňuje rychlejší a pohodlnější spojení např. s hlavním městem," píší dráhy v tiskové zprávě.

Nová autobusová linka bude jezdit ve dvouhodinovém intervalu a zajistí ve stanici Hranice na Moravě přestup na dálkové spoje do i z Prahy. Linka nebude dotována z veřejných rozpočtů a ČD ji budou provozovat na své komerční riziko.

"Myšlenku na autobusovou dopravu jsme nikdy zcela neopustili a zvažovali jsme různé varianty. Naším záměrem bylo nabídnout našim zákazníkům co nejrychlejší spojení s hlavním městem s pouze jedním přestupem v rámci jednoho dopravce," vysvětluje Vladimír Peléšek, ředitel odboru produktů a obchodu ČD. Kombinací autobusové a vlakové dopravy se podle něj zkrátí jízdní doba o více jak 20 minut.

Na nové lince platí jízdenky vystavené do jednotlivých stanic, mezi stanicemi a tranzitem přes stanice Hranice na Moravě, Nový Jičín město, Příbor a Frýdek-Místek. Navíc mohou cestující mezi těmito stanicemi využít slevu ve výši 25% bez prokazování nároku na aplikaci IN 25 na In-kartě u jednoduchých a zpátečních jízdenek dle Tarifu ČD pro vnitrostátní přepravu cestujících a zavazadel (tarif TR10). V autobuse neplatí jízdenky IDS.

Pouze s místenkou

Všechna místa v autobuse jsou pouze 2. vozové třídy, jsou povinně místenkové a pouze pro sezení. Místenka stojí 0 korun a lze ji získat jen k zakoupené jízdence ve standardním předprodeji dva měsíce a nejpozději 15 minut před odjezdem autobusu z nástupní stanice. Bez platné místenky lze do autobusu nastoupit pouze v případě, že bude volná kapacita míst k sezení a řidič nástup povolí.

Autobusový dopravce zajišťující dopravu bude také v kontaktu s dispečinkem Českých drah. Díky tomu budou autobusy v Hranicích na Moravě čekat na plánované přípoje. Přepravu bude pro ČD svými vozy zajišťovat společnost Veolia Transport Morava.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný