4. října 2013 8:05, aktualizováno  11:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy získaly superrychlé Taurusy bez tendru. Smlouva neplatí

Spirit of Brno – první elektrická lokomotiva Taurus od Siemensu ve firemním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spirit of Brno – první elektrická lokomotiva Taurus od Siemensu ve firemním... | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO/PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil smlouvu, díky níž si České dráhy pořídily 11 lokomotiv Taurus od Siemensu. Byl to předem připravený plán, jak obejít zákon o veřejných zakázkách. Transakci napadl český výrobce Škoda Transportation.

Rozhodnutí zatím není pravomocné, dráhy můžou podat takzvaný rozklad a případně se i soudit. Hrozí jim čtyřmilionová pokuta.

S odkazem na čtyři dny staré rozhodnutí ÚOHS to napsaly Hospodářské noviny. Deník uvedl, že spor je dohrou pět let starého obchodu. ČD se dohodly s rakouskými Österreichische Bundesbahnen, že si od nich budou najímat moderní lokomotivy Siemens pro cesty přes hranice.

Soutěž dráhy nevypsaly, zdůvodnily to tím, že nejde o zakázku, ale o vzájemné půjčování lokomotiv mezi českými a rakouskými drahami.

Nejrychlejší lokomotiva:

Lokomotiva Taurus řady 1216 drží rekord ve své kategorii, v roce 2006 dosáhla rychlosti 357 kilometrů v hodině.

Nejrychlejší lokomotiva světa, stroj Taurus od společnosti Siemens.

Nejrychlejší lokomotiva světa, stroj Taurus od společnosti Siemens.

ÚOHS podle listu zjistil, že nešlo o výměnu. Zatímco rakouské dráhy dodaly lokomotivy, jedinou protihodnotou ČD bylo to, že zajišťovaly jejich čištění.

Antimonopolní úřad tak drahám zakázal kontrakt, který je ročně vychází na desítky milionů korun, dále plnit. "Rozhodnutí jsme obdrželi teprve ve středu a v současnosti probíhá jeho analýza. Na základě ní zvážíme další postup," řekl dnešním HN mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Lidovky.cz, ČTK