23. dubna 2013 15:02, aktualizováno  15:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Eurovia uspěla, úřad zastavil tendr na rozšíření D1 u Velké Bíteše

Oprava poničené D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava poničené D1. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pozastavil tendr Ředitelství silnic a dálnic na rozšíření dálnice D1 mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži poblíž Brna. Vydal předběžné opatření.

Antimonopolní úřad se zakázkou z předpokládanou hodnotou 637 milionů korun zabývá na základě podnětu neúspěšné společnosti Eurovia. Správní řízení vede od konce března. Tendr na rozšíření úseku vyhrálo konsorcium tvořené OHL ŽS a společností Alpine Bau.

"Předběžné opatření jsme vydali začátkem dubna. Správní řízení obecně vedeme v řádu měsíců," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda. Jiné řízení týkající se rozšíření dálnice D1 aktuálně ÚOHS nevede.

ČTĚTE TAKÉ:

Vydání předběžného opatření je podle Ředitelství silnic a dálnic běžný postup, který antimonopolní úřad využívá tehdy, když do 45 dnů nevydá rozhodnutí, uvedla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Úřad tím získá čas na prošetření stížnosti neúspěšného uchazeče výběrového řízení, během kterého nemůže ŘSD s vítězem soutěže podepsat zhotovitelskou smlouvu. Zdržení v tomto konkrétním úseku podle ŘSD nehraje příliš velkou roli, protože tato stavba měla být zahájena až napřesrok.

Ředitelství silnic a dílnic už začalo s firmami podepisovat smlouvy. Stavební práce mohou začít například v úsecích Šternov - Psáře a Loket - Hořice. Opravovat se mohou čtyři úseky z pěti, ke kterým byly dosud tendry vypsány. Podepsané smlouvy jsou už na modernizaci dálnice mezi Lhotkou a Velkou Bíteší nebo mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou.

S výstavbou u úseku Velká Bíteš - Devět Křížů se původně nepočítalo. Odvolání Eurovie tak podle dřívějších vyjádření ŘSD není zásadní komplikací.

O modernizaci dálnice D1 rozhodlo ministerstvo dopravy předloni v červnu v souvislosti s prasklinou na jedné z betonových desek, kde se vytvořil deseticentimetrový schod. Nejvytíženější tuzemská dopravní tepna je zhruba deset let za svojí životností.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz