3. května 2010 14:35 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Horší než se čekalo: ČSA musí prodat třetinu letadel a masivně propouštět

Letiště Ruzyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně. | foto: ČTK

PRAHA Záchrana ztrátových Českých aerolinií si vyžádá výrazné zmenšení společnosti. Jak dnes na tiskové konferenci sdělil ministr financí Eduard Janota, ozdravný plán počítá mimo jiné se snížením počtu letadel o třetinu a počtu zaměstnanců až o desetinu.

Firma také zřejmě odprodá některé činnosti. Tříletý plán dnes schválila vláda.

České aerolinie loni hospodařily se ztrátou 3,7 miliardy Kč, přičemž zveřejněná očekávání hovořila o 3,5 miliardy Kč. Po ozdravných krocích by se měla ztráta letos snížit na 600 milionů korun. Podle vládou schváleného plánu by ČSA měl pomoci mimo jiné další prodej majetku.

Čtěte více:


Podle Janoty patří mezi základní kameny plánu další vyčleňování některých činností do dceřiných společností, které buď prokážou na trhu konkurenceschopnost nebo se jich aerolinie zbaví. Ministr jmenoval například charterové lety nebo údržbu letadel.

ČSA

České aerolinie nyní zaměstnávají zhruba 3300 zaměstnanců, další stovky pracují pro dceřinou společnost pro odbavení letadel. Firma provozuje zhruba pět desítek letadel. V souvislosti se zmenšením flotily bude muset výrazně upravit letový řád.

ČSA se mají soustředit na svůj hlavní byznys, kterým je provozování sítě pravidelných linek. Firma za poslední léta prodala majetek za zhruba šest miliard korun a hlavně díky tomu hospodařila v roce 2008 s půlmiliardovým hrubým ziskem.

Vláda rovněž řešila loňský úvěr pro ČSA od státní společnosti Osinek ve výši 2,5 miliardy korun. Ministr zopakoval záměr vlády úvěr kapitalizovat, tedy vyměnit jej za navýšení majetkového podílu státu. Úvěr nyní zkoumá Evropská komise pro podezření, že by mohlo jít o nedovolenou státní podporu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz