Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
3. srpna 2017 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Inspirace v Izraeli: digitální oko zakročí v pražském metru proti teroru i zlodějům

Pražské metro. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Čtyři dny sledoval v Izraeli šéf pražského dopravního podniku, jak precizně se země chrání hrozbám v autobusech či podzemní dráze. Jeden vůz v Tel Avivu snímá i pět kamer naráz. Důležitou inspiraci si Martin Gillar odvezl i do českého hlavního města, které připravuje silnější zabezpečení metra.

Do Izraele, trvale ohroženého terorem, se vypravil v rámci mise pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v posledním červencovém týdnu. V metropoli Tel Avivu navštívil hned několik dohledových center hromadné dopravy.

„Zajímal jsem se hlavně o pokročilou analýzu videozáznamu. Zachycené krizové situace nevyhodnocuje člověk, ale chytrý software na základě nastavených algoritmů. A ihned upozorní příslušné bezpečnostní složky. V Izraeli jsou v tomto opravdu daleko,“ popisuje Martin Gillar.

Příklad: když někdo opustí na nástupišti kufr, digitální oko jej zaměří, vyhodnotí a předá informaci policii, která může zasáhnout. Je to zpravidla rychlejší, než když si podezřelého zavazadla všimne dozorčí ve stanici nebo až kolemjdoucí zavolá na linku 158. Rozeznat umí i jiné druhy podezřelého chování typického například pro teroristy.

Bezpečnostní kamera - ilustrační foto.

Inspiraci z cesty do Izraele – kde lidé často dobrovolně obětují soukromí kvůli ochraně svých životů – plánuje šéf dopravního podniku využít také v Praze. Na konci roku začnou v pěti vybraných stanicích metra dohlížet na cestující stávající kamery ve spojení s hodnotícím systém. Jeho pozornost se ale netýká jen případného teroru, ale třeba i relativně banálních situací.

„Software nás okamžitě upozorní například na to, že se cestující dostal do prostoru, kde by se pohybovat neměl – třeba na hranu nástupiště metra. Rozpoznat by měl i kapsáře, když se rozběhne proti proudu cestujících,“ líčí Gillar. Na systém by měl dohlížet bezpečnostní dispečink v Hostivaři.

Dopravní podnik nyní čeká výběr firmy, která chytrý software Praze dodá. Náklady na pilotní projekt se budou zřejmě pohybovat „jen“ v řádech milionů korun, protože dopravní podnik využije stávající kamery, které už na třech linkách metra má. Utrácet tedy bude za software a zaškolení zaměstnanců.

Pilotní provoz se má týkat stanic Hlavní nádraží, Pražského povstání, Náměstí Republiky, Florenc a Smíchovské nádraží.

Poznatky získané na izraelské misi si chválí i pražská primátorka. „Z pohledu bezpečnosti je ochrana hromadné dopravy naprosto zásadní, a proto jsem ráda, že jsme se mohli inspirovat právě v Tel Avivu, který je v tomto ohledu velmi pokrokový,“ říká Adriana Krnáčová.

Strategie hlavního města je taková, že by se postupně měly propojovat bezpečnostní systémy Prahy a dopravního podniku. Úrovně, která by se měla blížit Izraeli, chce česká metropole dosáhnout do roku 2020.

Šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar.

Šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar.

Návštěva z pražského magistrátu se mezi 23. a 26. červencem se kromě bezpečnostních otázek v hromadné dopravě zajímala také o další chytrá řešení pro město. Proto kromě Krnáčové a Gillara navštívil Izrael i Michal Fišer, předseda představenstva městské společnosti Operátor ICT, a Daniel Barták, který na magistrátu vede krizový management.

„Izrael je jedním z tahounů v oblasti Smart City a je velmi úspěšný při uvádění konkrétních projektů do praxe,“ popsala Krnáčová.

Zástupci Prahy se mimo jiné zúčastnili fóra pořádaného Izraelsko-českou obchodní komorou. Potkali se tam s firmami, které mají v portfoliu zejména agendu takzvaných chytrých měst.

Zaujala je například prezentace, která se týkala navigace na volná parkovací místa prostřednictvím mobilní aplikace a využívající městský kamerový systém.V budoucnu by podobného systému mohla využívat i Praha.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...