6. ledna 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jak si přivydělat? Espézetky na přání mohou být i dobrou investicí

SPZ - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SPZ - ilustrační foto. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA V roce 2013 mu nabízeli za jeho registrační značku šest milionů liber. Odmítl. Dnes má 111 let stará značka s nápisem „F1“ podnikatele Afzala Kahna hodnotu neuvěřitelných deseti milionů liber, asi 360 milionů korun. Kahn má značek celou sbírku, věří totiž, že je to skvělá investice.

V Česku si registrační značky na přání mohou majitelé aut pořídit od pondělí. Ovšem sběratelem se nikdo z nich stát nemůže. Autoři vyhlášky na ministerstvu dopravy si totiž dali práci, aby se s nimi nedalo obchodovat na černém trhu. Značka, za kterou nadšenci nebo firmy zaplatí deset tisíc korun, je totiž vázána na jméno. Je tedy přenositelná z vozu na vůz, ale ne z člověka na člověka.

I tak ale existuje možnost, jak na lidech, kteří po speciálním označení auta touží skutečně moc, vydělat. Pokud by si totiž někdo založil firmu, na ni napsal vůz a pořídil speciální registrační značku, pak by mohl firmu i s vozidlem a značkou prodat. „Není to sice nejsnazší cesta, ale bylo by to možné,“ říká k tomu právník František Korbel, který se specializuje na legislativu a správní právo.predplatne.aspx

Dále ve středečních LN najdete:

VŠE uvízla v případu vagonky Legios

Největší česká ekonomická vysoká škola se dostala do ostrého sporu kvůli insolvenci bývalé vagonky Legios. Posudek jejího znaleckého ústavu by podle jednoho z věřitelů mohl být zmanipulovaný.

Vánoce v lednu? To se už Kyjevu nelíbí

Ukrajina ve snaze urychlit integraci s EU rozjímá, zda evropským pravidlům a zvyklostem nepřizpůsobit i své tradice. Včetně Vánoc. Část Ukrajinců je spolu s Rusy a třeba i Srby slaví od 6. do 19. ledna. Přitom i oni věří, že Kristus se narodil v noci z 24. na 25. prosince.

Zdravotní pojištění letos podraží

Loňský rok začal ve zdravotnictví tím, že lékaři přestali vybírat regulační poplatky (s výjimkou 90 korun za návštěvu pohotovosti) a lékárníci poplatky za recept. V tomto roce se s žádnou takto radikální změnou nepočítá. Co jiného se tedy pacientů letos dotkne?

Záhadný web bojovníků za rasovou čistotu

Obhájci xenofobie, tak se dají výstižně popsat lidé, kteří stojí za rasistickým serverem White Media. Na svém webu například tvrdí, že odpor k cizincům je základním lidským pudem. A každý, kdo s nimi nesouhlasí, je neomarxistický terorista, s nímž je nutné zatočit.

Lidové noviny