Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jančurův nový slovenský plán: chce jezdit vlakem mezi Prahou a Bratislavou

Společnost Student Agency si pořídila 45 autobusů Irizar i8. Na snímku majitel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Student Agency si pořídila 45 autobusů Irizar i8. Na snímku majitel... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Železniční dopravce RegioJet podnikatele Radima Jančury plánuje od nového jízdního řádu, tedy od letošního prosince, provozovat jeden pár vlaků mezi Prahou, Brnem a Bratislavou.

Informaci, kterou jako první zveřejnil slovenský deník SME, potvrdila mluvčí slovenského správce kolejí ŽSR Martina Pavliková.

„Informace o provozu našich vlaků od prosince 2016 zatím nebudeme komentovat. Novinky postupně představíme během následujícího období,“ řekl pouze mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj .

Objednávku dopravců zatím nekomentuje ani česká Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). „Dostali jsme čtrnáct tisíc žádostí o přidělení dopravní kapacity. Zpracování bude trvat zhruba dva měsíce. Do té doby žádosti považujeme za součást obchodního tajemství žadatelů,“ sdělil mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Zatím není zřejmé, v jaký čas vlaky mezi Bratislavou a Prahou pojedou, ani jestli budou jezdit po celý týden.

„ŽSR budou nyní posuzovat polohy a počet tras vlaků vzhledem k výlukové činnosti při stavbě koridorů a také s ohledem na technologické možnosti stanic. Také se musí posoudit, zda objednávky nejsou v rozporu s objednávkami jiných dopravců. Konečný návrh časových poloh a počtu vlaků bude známý v září,“ uvedla mluvčí slovenských železnic Pavliková.

Vedle trasy Bratislava - Praha chce RegioJet na Slovensku jezdit s dálkovými vlaky na trasách jako dosud. Z informací ŽSR vyplývá, že tři páry vlaků mají jezdit z Bratislavy do Košic, dva mezi Košicemi a Prahou a jeden na trase Zvolen-Žilina-Praha.

Autobus Irizar i8 společnosti Student Agency.
Společnost Student Agency si pořídila 45 autobusů Irizar i8. Na snímku majitel...

V Česku RegioJet zatím jezdí mezi Prahou a Ostravskem a s jedním párem vlaků z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště. Loni dopravce avizoval, že by chtěl od letošního prosince jezdit z Prahy na Slovensko také přes Vsetín.

O trasu mezi Prahou a Brnem se Jančura zajímal už v dřívějších letech a chtěl po ministerstvu dopravy, aby mu ji přidělilo místo Českých drah, kterým stát hradí kompenzace za mezinárodní vlaky.

Provozování vlaků na komerční riziko vedle Českých drah se Jančura na této trase dosud vyhýbal i z toho důvodu, že mezi Prahou, Brnem a Bratislavou jezdí jeho autobusy. Dopravní prostředky by si tak navzájem mohly ubírat cestující.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...