Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kalousek chce podle Ratha prodat České dráhy

Hejtmani Středočeského kraje David Rath (vlevo) a Jihomoravského kraje Michal Hašek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtmani Středočeského kraje David Rath (vlevo) a Jihomoravského kraje Michal Hašek | foto: ČTK

PRAHA Za zrušením nebo výrazným omezením dotací pro regionální železniční dopravu, které plánuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), může být snaha zprivatizovat České dráhy (ČD). Novinářům to dnes řekl hejtman David Rath (ČSSD).

Opatření totiž podle něj negativně dopadne na hospodaření ČD, které se propadnou do dluhů, a stát jim bude muset za rok buď ekonomicky vypomoci, nebo je prodat.

Čtěte také:


Kalousek v nedělním diskusním pořadu Partie televize Prima uvedl, že stát nemá povinnost financovat ztráty regionální železniční dopravy a předloňská dohoda mezi kraji a úřednickou vládou Jana Fischera není právně závazná.

Tehdejší memorandum mezi kraji a kabinetem, které má platit do roku 2019, nyní posoudí odborníci, a pokud jeho neplatnost potvrdí, tak stát tyto dotace podle Kalouska zruší nebo výrazně omezí.

Rath: Je to psychopatický nápad
Podle Ratha jde o "psychopatický nápad", který by znamenal 40procentní redukci regionálních spojů. Poukázal na to, že například Středočeský kraj přidává na obslužnost 950 milionů korun a vláda dalších 400 milionů.

Pokud by vládní příspěvek scházel, kraj by mohl buď tuto pohledávku ČD přenést na kabinet, nebo by se dvě pětiny spojů musely zrušit. To by obnášelo masivní propouštění zaměstnanců ČD, kteří by podle Ratha z velké části skončili na podpoře, a stát by tudíž nakonec stejně nic neušetřil.

Navíc by musel souběžně řešit bankrotující České dráhy, míní. Kalousek se tak podle něj ukazuje jako hospodář, který díry ve zdi lepí taškami sejmutými ze střechy a má radost jen do té doby, než začne pršet.

Podle Ratha jde v tomto případě možná o záměr "poslat dráhy ekonomicky pod vodu" a pak pro ně hledat kupce. "Je otázka, jestli je pan Kalousek skutečně tak hloupý, že vytlouká klín klínem, anebo je to záměr zprivatizovat České dráhy s odůvodněním, že jsou extrémně ztrátové," prohlásil hejtman.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Ledovka v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!