7. února 2016 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kde jsou ráje 'šotoušů'? Jak se dá hodiny zírat na odjezdy vlaků

Záběr pražského Hlavního nádraží očima kamery TV Playtvák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr pražského Hlavního nádraží očima kamery TV Playtvák. | foto: Reprofoto Playtvák

PRAHA Jede pendolino! ozve se z druhé části kanceláře. Má deset minut zpoždění, ozve se z jiné židle v místnosti. V Česku je až překvapivé množství lidí, kteří milují vlaky, znají zpaměti jízdní řády, typy souprav a přesně pro ně jsou rájem stránky, kde můžou svou lásku sledovat online.

Už tři roky provozuje správce železniční sítě SŽDC nenápadnou stránku s modrým podkladem a názvem Informační tabule. Abecedně srovnané tam jsou stovky nádraží a zastávek v Česku.

Stačí si kliknout třeba na Špičák, a člověk jako by rázem stál před informační tabulí na tomto šumavském nádražíčku u jednoho z nejdelších tunelů v Česku. V 15.47 odtud jede osobní vlak ve směru na Plzeň, který staví v Nýrsku, Klatovech i Přešticích. Zpoždění nemá.

Aplikace SŽDC zahrnuje stovky českých stanic a nádraží.

Tento web je velmi praktický také pro lidi, kteří ve vlaku nehledají romantiku, ale přibíhají z výletu k nejbližšímu nádraží a v mobilu si můžou snadno dohledat, jaké vlaky a kam se ze zastávky v nejbližší době rozjedou.

Obrazově živější je aktuální novinka internetové televize Playtvák, která na budově přímo proti pražskému Hlavnímu nádraží umístila kameru. Nehýbá se, ale v klidném duchu snímá odjezdy, příjezdy, drezíny i neukázněné cestující přebíhající přes koleje.

Railjety, pendolina, city elefanty a další vlaky pak můžou nadšenci najít i na příjezdové a odjezdové tabuli, aby měli jasno v tom, kam viděný vlak míří. Jde o další kapitolu stále populárnější formy slow-tv, kdy lidé sledují například dění u ptačího krmítka nebo pražské ulice z korby mazací tramvaje.

Anketa

Baví vás podobné stránky?

Ano. 1046
Ne. 126
Nevím. 28
Lidovky.cz