Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kde ty drony jsou? Zákazníci Amazonu stále čekají na slibovanou moderní přepravu balíčků

Dron společnosti Amazon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dron společnosti Amazon. | foto: Amazon

SEATTLE / PRAHA Zakladatel firmy Amazon Jeff Bezos před pěti lety odvážně předpovídal, že se v roce 2018 o doručování balíčků zákazníkům budou starat drony. Zákazníci ale pořád marně čekají a není jasné, kdy budou drony běžnou součástí firmy.

Den, kdy začnou drony doručovat lidem z vesnic nebo odlehlých oblastí léky, není možná daleko. Marketingová kampaň kolem bleskurychlé dopravy spotřebního zboží až domů ale vypadá čím dál více jako pouhá nereálná reklama.

„Nemyslím si, že uvidíte dodávky burrita nebo plenek na předměstí,“ řekl pro AP analytik dronů Colin Snow. Využití dronů sice rok od roku roste v řadě oborů, většinou ale mimo maloobchodní segment a přímou interakcí se zákazníky.  Americká vláda odhaduje, že ve vzdušném prostoru USA létá zhruba 110 tisíc komerčních dronů, do roku 2022 očekává nárůst až na 450 tisíc kusů.

Společnost Amazon tvrdí, že pořád pracuje na tom, aby naplnila svůj slib a v běžném provozu využívala k přepravě zboží drony. Již nyní je ale jasné, že svůj ambiciozní plán během letošního roku nesplní.

„Jsme odhodláni uskutečnit náš cíl, dodávat balíčky drony za 30 minut nebo i dřív, realitou,“ řekla pro AP mluvčí Amazonu Kristen Kishová. Internetový gigant má v USA, Rakousku, Francii, Izraeli a ve Velké Británii centra pro vývoj dronů.

Zatím je ale tento scénář Amazonu zatím pouhou představou. Situaci jim komplikují zákony, které omezují létání dronů ve městech. Nemohou například křižovat silnici nebo koleje vlaku. Omezuje je taky to, že nemohou nijak zasahovat do soukromí lidí a natáčet tedy svoji cestu nad domy. Analytici tvrdí, že bude trvat několik let než Federální letecká správa jasně stanoví všechna pravidla pro drony.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?