10. března 2013 18:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Aerolinky testují ekologičtější palivo. Létají na stolní olej

Air France-KLM | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Air France-KLM | foto: wikipedia.org

NEW YORK Nizozemská letecká společnost KLM začala zkoušet lety, při nichž bude jako palivo používat směs kerosinu a zbytku stolního oleje. Firma uvedla, že jde o ekologičtější způsob pohonu, protože stolní olej proti klasickému palivu snižuje emise uhlíku až o 80 procent.

V pátek odstartoval z mezinárodního letiště JFK v New Yorku letoun, který měl namířeno do Amsterodamu.

Použitý olej na smažení pocházel z vývařovny v americkém státě Louisiana. Tam sloužil k přípravě takzvaných cajunských jídel, což jsou speciality převážně francouzského stylu.

PSALI JSME:

Směs ekologičtějšího paliva je z 25 procent složena z recyklovaného stolního oleje a ze 75 procent z klasického leteckého paliva, tedy kerosinu. Podnik sdělil, že po prvním pátečním letu budou testy pokračovat na dalších 24 spojích přes Atlantik. Zkoušet se bude vždy ve čtvrtek, a to po dobu šesti měsíců.

Šéf KLM Camiel Eurlings listu The New York Post z legrace řekl, že když letadlo tankuje, je cítit něco jako hranolky. Olej sloužil k přípravě smažených korýšů a dalších cajunských specialit, po použití se zpracoval v Louisianě a odtud putoval na letiště do New Yorku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!