31. srpna 2011 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Konkurence dělá divy, dráhy nasazují stevardky

Stevardka Českých drah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stevardka Českých drah | foto: ČD

PRAHA Od prvního září se budou o cestující v první třídě vlakových spojů Českých drah starat stevardky. Dráhy na šestnácti rychlících mezi Prahou a Ostravou nabídnou službu, kterou testovaly na jaře. Od září chce na stejné trati zahájit provoz majitel Student Agency Radim Jančura. I v jeho RegioJetech se o cestující budou starat stevardky.

Stevardky cestujícím budou rozdávat denní tisk a nabídnou jim teplý nebo studený nápoj zdarma, uvedl dnes dopravce. Stevardky se objeví ve všech dálkových spojích Českých drah kategorie EC, IC a Ex, které jedou z Prahy do Ostravy a opačně.

POROVNÁNÍ UNIFOREM STEVARDEK


"Chceme ve vybraných spojích zkvalitnit také gastronomické služby," dodal náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek. Dopravce také rozšíří prodej občerstvení z minibarů přímo na místo a ve vlacích SC Pendolino nabídne denní tisk a vodu zdarma i cestujícím ve druhé třídě. Cena jízdného se nezvýší.

CENY

ČD prodávají jízdenku do Ostravy za 329 Kč se základní In-kartou 25 a za 219 Kč s In-kartou 50. Jízdenky Regiojetu budou stát od 230 korun. Firma slibuje větší komfort než ČD, například klimatizaci, připojení k 230V
a wi-fi.

Stevardky ve spojích RegioJet nejsou výsadou pouze první třídu, sdělil tiskový mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. Obdobně jako ve žlutých autobusech společnosti vychází jedna stevardka zhruba na padesát cestujících, doplnil. ČD tento údaj neuvedly.

České dráhy současně spouští službu ČD taxi. S pomocí této služby si cestující mohou na pražském a ostravském hlavním nádraží a na nádraží ve stanici Ostrava - Svinov zajistit vůz taxislužby. Po předložení jízdenky jim tato taxislužba garantuje cenu i kvalitu přepravy, uvedly ČD.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.