4. října 2019 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Křetínský chce další vlaky. EPH je blízko ke vstupu do nákladní divize slovinských drah

Nákladní vlak dopravce Slovinské železnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní vlak dopravce Slovinské železnice. | foto: CC BY-SA 3.0: Kabelleger/David Gubler; Wikimedia

Energetický a průmyslový holding (EPH) českého miliardáře Daniela Křetínského chce posílit v železniční nákladní dopravě. Podle slovinských médií je blízko k ovládnutí 49 procent ve společnosti SŽ-Tovorni promet, což je nákladní divize slovinských státních drah. EPH by se tak pro podnik stal strategickým partnerem, jehož mateřské dráhy hledaly tři roky.

O chystaném obchodu informovala slovinská tisková agentura STA s odvoláním na zpravodajský portál Siol.net. „Mohu pouze potvrdit, že jednání probíhají,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí EPH Daniel Častvaj, vše ostatní odmítl komentovat.

Siol.net napsal, že podle jeho informací se s EPH na jeho vstupu dohodlo již vedení drah v čele s generálním ředitelem Dušanem Mesem. Podle serveru by Křetínského holding měl za 49procentní podíl zaplatit 80 milionů eur, tedy přes dvě miliardy korun. Zároveň by získal minimálně dvě křesla v pětičlenném představenstvu nákladního dopravce a rovnocenné slovo při jeho řízení. K tomu by mu mělo pomoci i zastoupení v dozorčí radě mateřské firmy.

Siol.net uvedl, že šéf Slovinské železnice (název podniku v originále zní Slovenske železnice) odmítl výběr EPH komentovat, pouze prý sdělil, že „vyjednávání jsou v závěrečné fázi“.

Majitel Sparty Daniel Křetinský a její generální ředitel František Čupr.

V nadcházejících týdnech bude podle webu o prodeji podílu Křetínského společnosti jednat ještě dozorčí rada drah. Poslední slovo má nicméně Slovinský státní holding, který zastřešuje 65 státních podniků. Siol.net ale připomíná, že v minulosti vedení holdingu ubezpečilo, že jeho rozhodnutí bude vycházet z návrhu představenstva a dozorčí rady dopravce.

Slovinské železnice hledají podle Siol.net strategického partnera pro svoji nákladní větev s 1200 zaměstnanci již od roku 2016. Nejdřív byly ve hře Rakouské spolkové dráhy, ale ty z dohody nakonec vycouvaly. Slovinci pak vypsali soutěž, nabídky kromě EPH poslali významní evropští hráči: Polské státní dráhy, Ruské dráhy, Francouzské dráhy a provozovatel hamburského přístavu HHLA.

Firma SŽ-Tovorni promet loni podle serveru vykázala čistý zisk osm milionů eur (téměř 206 milionů korun), což znamenalo meziroční pokles o čtvrtinu. Finanční závazky měla ve výši 123 milionů eur, tedy přes 3,2 miliardy korun.

EPH Daniela Křetínského je velká energetická skupina se sídlem v Praze, která zaměstnává 25 tisíc lidí. Nákladní vlaky už teď provozuje pod značkou EP Cargo, vstup do slovinského podniku by tak pro holding znamenalo další posílení v železniční dopravě. 

V Česku EPH kontroluje například Pražskou teplárenskou nebo Elektrárny Opatovice. Na Slovensku má podíly v podnicích Slovenské elektrárne, Slovenský plynárenský priemysl nebo v Eustream, který provozuje tranzitní plynovod. Dále ovládá uhelné doly v Německu a Polsku, elektrárny v Británii nebo v Itálii a další kupuje ve Francii, aktivní je i v Maďarsku.

David Vagaday

Autor

David VagadayDavid.Vagaday@lidovky.czČlánky
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...