Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Letecké spojení Česka s Izraelem bude díky nové dohodě volnější

Tel Aviv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tel Aviv. | foto: Shutterstock

PRAHA Víc dopravců a výhodnější tarify pro letecké spojení Česka s Izraelem nabídne nová dohoda, která ve čtvrtek prošla Sněmovnou. Nový protokol mění mezinárodní leteckou dohodu s Izraelem z roku 1991, která některé podmínky spíše omezovala.

Podle stávající dohody mohla například každá země vybrat pouze jednoho leteckého dopravce, který mohl zajišťovat dopravu mezi oběma zeměmi. Nově už jich bude moci být víc. Senát uvedený protokol už schválil koncem října. Nyní ho dostane k podpisu prezident republiky.

Přerušené přátelství

První pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Tel Avivem, a také Haifou operovaly Československé aerolinie v letní sezoně 1948. Po komunistickém převratu byly záhy pravidelné linky do Tel Avivu a Haify zrušeny.

V novodobé historii společnosti bylo pravidelné letecké spojení do Tel Avivu obnoveno v červnu 1991, nejprve Československé aerolinie provozovaly pouze jeden let týdně. Izraelský národní dopravce El Al začal létat z Tel Avivu do Prahy také v červnu 1991.

Změna dosavadní dohody také umožní uvolnit podmínky pro stanovování tarifů.

Aerolinie už je budou moci stanovovat volně a nebudou je muset předkládat úřadům ke schválení. Letecké firmy mají podle dohody právo zřídit ve druhé zemi své zastoupení.

Žádná ze smluvních stran nesmí podle uzavřené dohody zvýhodňovat svoje firmy. Podobně jako v jiných případech i tato dohoda stanovuje podmínky, za nichž je osvobozen od daní a cel dovoz například pohonných hmot nebo náhradních dílů pro letadla.

V současné době létají z Prahy do Tel Avivu například ČSA, Smart Wings nebo izraelské aerolinie El Al. Od loňského podzimu měla být jediným českým leteckým dopravcem do Tel Avivu pouze společnost Travel Service se svojí značkou Smart Wings.

ČSA však po dohodě české a izraelské strany o svoji linku nepřišly a provozují ji i nadále.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...