7. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letecké spojení Česka s Izraelem bude díky nové dohodě volnější

Tel Aviv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tel Aviv. | foto: Shutterstock

PRAHA Víc dopravců a výhodnější tarify pro letecké spojení Česka s Izraelem nabídne nová dohoda, která ve čtvrtek prošla Sněmovnou. Nový protokol mění mezinárodní leteckou dohodu s Izraelem z roku 1991, která některé podmínky spíše omezovala.

Podle stávající dohody mohla například každá země vybrat pouze jednoho leteckého dopravce, který mohl zajišťovat dopravu mezi oběma zeměmi. Nově už jich bude moci být víc. Senát uvedený protokol už schválil koncem října. Nyní ho dostane k podpisu prezident republiky.

Přerušené přátelství

První pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Tel Avivem, a také Haifou operovaly Československé aerolinie v letní sezoně 1948. Po komunistickém převratu byly záhy pravidelné linky do Tel Avivu a Haify zrušeny.

V novodobé historii společnosti bylo pravidelné letecké spojení do Tel Avivu obnoveno v červnu 1991, nejprve Československé aerolinie provozovaly pouze jeden let týdně. Izraelský národní dopravce El Al začal létat z Tel Avivu do Prahy také v červnu 1991.

Změna dosavadní dohody také umožní uvolnit podmínky pro stanovování tarifů.

Aerolinie už je budou moci stanovovat volně a nebudou je muset předkládat úřadům ke schválení. Letecké firmy mají podle dohody právo zřídit ve druhé zemi své zastoupení.

Žádná ze smluvních stran nesmí podle uzavřené dohody zvýhodňovat svoje firmy. Podobně jako v jiných případech i tato dohoda stanovuje podmínky, za nichž je osvobozen od daní a cel dovoz například pohonných hmot nebo náhradních dílů pro letadla.

V současné době létají z Prahy do Tel Avivu například ČSA, Smart Wings nebo izraelské aerolinie El Al. Od loňského podzimu měla být jediným českým leteckým dopravcem do Tel Avivu pouze společnost Travel Service se svojí značkou Smart Wings.

ČSA však po dohodě české a izraelské strany o svoji linku nepřišly a provozují ji i nadále.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz