2. dubna 2013 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálnici D3 dostaví místo soukromníků stát, nechce přijít o evropské peníze

Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav | foto: www.rsd.cz

PRAHA Využití soukromých peněz (PPP projekt) pro stavbu dálnice D3 v úseku mezi Borkem a Bošilcem je sice výhodnější než zažitý model financování, ministerstvo dopravy jej přesto nedoporučuje. Úsek dálnice D3 z Borku do Bošilce tak postaví stát. Obává se totiž ztráty možných dotací z EU.

Postup ministerstva vyplývá z materiálu, který na středečním zasedání vlády předloží ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Podle něj je prioritou resortu využití peněz z Evropské unie a tento úsek dálnice je vhodný jako náhradní projekt pro čerpání dotací. Materiál je předkládán v režimu pro informaci, kabinet jej proto pouze vezme na vědomí.

Dálniční projekt ze soukromých peněz

Seznam kvalitně připravených a ekonomicky efektivních staveb, které by bylo možné předkládat jako projekty k proplacení Evropskou unií, je značně omezený, uvedlo v materiálu ministerstvo dopravy. Preferuje proto zajištění stavby standardní veřejnou zakázkou u které je větší jistota získání peněz z unie.

ČTĚTE TAKÉ

Ministerstvo současně zopakovalo, že vyčerpání všech nabízených prostředků v rámci Operačního programu doprava je pro něj prioritou.

S tímto řešením nesouhlasí Tomáš Janeba, prezident Asociace pro rozvoj infrastruktury, která PPP projekty prosazuje. Podle něj studie, kterou pro ministerstvo zpracovávala společnost PricewaterhouseCoopers, jasně prokázala výhodnost PPP projektu. Pokud by stát výstavbu zadal soukromému investorovi, který by poté dálnici spravoval, vyšla by stavba o pět procent laciněji. To představuje úsporu 277 milionů korun, dodal Janeba.

K TÉMATU

Dřívější vedení resortu bylo k přípravě PPP projektu vstřícnější. Na základě doporučení ministerstva dopravy schválila vláda loni v létě zadání prvního dálničního projektu financovaného ze soukromých peněz. Podle něj měla stavba téměř 19 kilometrů dálnice mezi Bošilcem a Borkem na rozestavěné dálnici spojující Prahu s rakouskými hranicemi stát kolem pěti miliard korun, které by zaplatil soukromý investor. Od státu by pak dostával peníze za její provozování.

Lidovky.cz, ČTK