Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Musk chce provrtat Los Angeles vysokorychlostními tunely. Jízdenka má stát dolar

Šéf firmy SpaceX Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf firmy SpaceX Elon Musk. | foto: Reuters

Los Angeles/Praha Elon Musk se chystá na dokončení testovacího vysokorychlostního tunelu pod Los Angeles. Tunel se má stát součástí silničního systému města a vytvořit tak další alternativu pro řidiče a cestující. Radnice města doufá, že tunel pomůže vyřešit smutně proslulé zácpy na losangelských silnicích.

Miliardář Musk, který již v minulosti přišel s nápady, které by lidstvo mohly posunout do vědeckofantastické budoucnosti, si nyní dal za úkol vyřešit dopravní problémy velkých měst. Jeho testovací laboratoří se stalo město Los Angles, kde již delší dobu pravidelně kolabuje doprava na vytížených silnicích. Musk chce tuto situaci podle amerických médií vyřešit vysokorychlostními tunely. Nejedná se však o jeden či dva projekty. Jeho plány jsou natolik ambiciozní, že hodlá vybudovat úplně novou silniční sít několik metrů pod zemí.

Členové losangelské rady pro veřejné práce se usnesli, že odsouhlasí jakýkoli návrh, který jim poskytne aspoň nepatrné světlo naděje v jejich žalostné dopravní situaci. Muskova společnost The Boring Company díky tomuto rozhodnutí nemusela procházet zdlouhavým procesem posuzování vlivu Muskova projektu na životní prostředí a mohla tak s pracemi na prvním testovacím tunelu začít ihned. Miliardář optimisticky věří v jeho otevření během několika příštích měsíců.

V testovacích tunelech se zpočátku budou prohánět jen „autobusy“, které časem budou rozvážet cestující až na tisíc různých míst po celém městě.

V prvních kolech budou jízdy poskytovány cestujícím zdarma. Při plnohodnotném provozu však podle Elona Mucka cestující jízdné nezrujnuje. Ceny jsou naplánované na jeden dolar za cestu, což v přepočtu činí přibližně necelých dvacet dva korun.

Dokončený projekt počítá s využitím tunelů i osobními auty. Vysokorychlostní tunely budou napojeny na pozemní silniční síť. Podél silnic se budou nacházet výtahy, které svezou auta do podzemních tunelů. V podzemí se auta budou pohybovat na speciálních vozících, které budou součástí transportního systému a dopraví je do požadovaného cíle, kde se auta dostanou na povrch opět pomocí výtahu.

Musk má i vlastní razící stroje

Společnost The Boring Company si sama vyvinula razící stroje, které by měly být mnohem šetrnější k okolí, než ty běžně používané.

„Neuslyšíte nás, neucítíte nás, ani nepoznáte, že tam jsme,“ ujišťoval občany Los Angeles Steve Davis, Vrchní manažer v Muskově firmě The Boring Company.

Stroje, které budou razit tunely v hloubce devíti metrů, jsou zcela autonomní a poháněné elektřinou. Navíc ražení pomocí těchto strojů má být až desetkrát rychlejší než pomocí běžných metod, a právě proto by se Los Angeles mohlo dočkat prvních tunelů již v blízké budoucnosti.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...