Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na obchvaty zadarmo. Ťok zveřejnil místa, kde nebude potřeba dálniční známka

Ministr dopravy Dan Ťok ukazuje nové dálniční kupony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok ukazuje nové dálniční kupony. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo dopravy vybralo 11 dálničních úseků, kde osobní auta od ledna nebudou za průjezd platit. Dálniční kupon nebudou muset mít vozidla například na úsecích dálnic v okolí Prahy, Kroměříže, Berouna a Ústí nad Labem. Celkem 111 kilometrů ministerstvo vybralo proto, že jde o komunikace sloužící jako obchvaty velkých měst, lidé bez kuponu je tak nebudou muset objíždět po silnicích nižších tříd. Na setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Vyjmutí silnic ze sítě zpoplatněných komunikací podle Ťoka nepřinese významný propad v příjmech za dálniční známky. Loni úřad ze zpoplatněné sítě vyjmul zhruba 45 kilometrů silnic, na výběrech poplatku se to prakticky neprojevilo. Zatímco loni se z prodeje dálničních kuponů vybralo 4,4 miliardy korun, letos do konce srpna úřad eviduje výběr 4,3 miliardy korun.

Nově vyjmuté dálniční úseky v okolí některých měst

 • Obchvat Prahy od D7 po ulici k Barrandovu
 • D1 u Kroměříže
 • D5 Beroun a Králův Dvůr
 • D5 Plzeň
 • D6 Praha
 • D7 Praha
 • D8 Ústí nad Labem
 • D10 Brandýs nad Labem
 • D11 Praha
 • D35 Olomouc
 • D46 Prostějov

Ministr dál řekl, že ceny dálničních známek by se od příštího roku neměly měnit. Nyní vyjde roční kupon na 1500 korun, cena měsíčního je 440 a desetidenní známka stojí 310 korun. Vzory známek by měly být podobné jako letos.

Karlovarský kraj neuspěl s požadavkem, aby ze zpoplatněných úseků byla vyjmuta D6 okolo Sokolova. Návrh na vyjmutí komunikace nedávno schválili zastupitelé kraje s tím, že část nedokončené dálnice není napojená ani na zbytek dálniční sítě v Česku, ani na německou dálniční infrastrukturu a slouží tak hlavně jako obchvat Sokolova.

Rozhodnutí přivítala Praha. „Jsem rád, že ministr dopravy po více než roce vyslyšel naše opakované žádosti, aby si řidiči, kteří využívají dosud zprovozněné části Pražského okruhu, kvůli tomu nemuseli kupovat dálniční známky. Mrzí mne, že to trvalo tak dlouho a přichází to až v předvolebním čase. Pevně věřím, že k dostavbě Pražského okruhu, prioritně ke stavbě mezi D1 a D11, se ministerstva dopravy a životního prostředí postaví jinak, nebudou čekat zase až na nějaké volby, ale pomůžou s co nejrychlejší realizací,“ uvedl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

O rozsahu zpoplatněných úseků rozhoduje každoročně ministerstvo dopravy na základě vyhlášky. Pro letošní rok například úřad z povinnosti platit formou dálničních kuponů vyjmul úseky u Brna, Mladé Boleslavi a Mezna na Táborsku.

Mapa se změnami zpoplatnění dálnic pro vozidla do 3,5 tuny s účinností od 1....

Mapa se změnami zpoplatnění dálnic pro vozidla do 3,5 tuny s účinností od 1. ledna 2017.

Obchvat Mikulova se začne stavět v roce 2019

Novinky v úterý přineslo i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Při návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky v brněnském závodu ŘSD řekl ředitel David Fiala, že obchvat Mikulova a úsek k hranicím by se měl podle současných předpokladů začít stavět v roce 2019. Ředitelství silnic a dálnic má zažádáno o územní rozhodnutí. Se stavbou dalších úseků dálnice D52 však nelze počítat do roku 2020, řekl.

Z větších staveb by se měly do roku 2020 stavět ještě obchvat Lechovic a další část obchvatu Znojma. V Brně se počítá se stavbami velkého městského okruhu v úsecích Žabovřeská, Tomkovo náměstí a Rokytova.

Klíčové stavby, jakými jsou pro kraj pokračování dálnice D52 od Pohořelic na Vídeň přes Novomlýnské nádrže a pod Pálavou či čtyřpruhová silnice známá jako R43 z Brna na sever, začnou později. „U úseků D52 připravujeme projektovou dokumentaci různých stupňů vyjma úseku přes nádrže. V investičně složitém prostředí je ale těžké říct, kdy se začne,“ řekl Fiala.

Zdržení klíčových staveb má na svědomí neexistence zásad územního rozvoje, které se chystá kraj vydat těsně před volbami 5. října. „Pro přípravu staveb jsou klíčové a jižní Morava je jediná, která je nemá,“ poznamenal náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký. Po jejich schválení však stále nebude možné připravovat silnici známou jako R43, protože kraj ji nechal od křížení s dálnicí D1 až po Lysice v územní rezervě. O vedení její trasy má být rozhodnuto pravděpodobně za tři roky. „Nepředpokládám, že se začne stavět dřív než v roce 2025,“ uvedl Fiala.

V první polovině roku 2014 v souvislosti s potenciálním příchodem amerického internetového obchodu Amazon ožila také příprava stavby dálničního sjezdu do průmyslové zóny na Černovické terase. „Pro jednu část máme pravomocné územní rozhodnutí, pro druhou nepravomocné a soutěžíme zhotovitele pro stavební povolení. Majetkoprávní vypořádání je v pokročilé fázi,“ uvedl Fiala.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.