28. května 2014 18:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nahradí Praha opencard papírovými tramvajenkami? Stálo by to 16 milionů

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA 16 milionů korun je suma, kterou by Prahu stál přechod od opencard k papírovým jízdenkám. Ty by si muselo pořídit až 900 000 cestujících. Problematická karta přitom už hlavní město přišla na 1,35 miliardy korun. Vedení města tak zatím neúspěšně řeší, jak s projektem naložit dál. Vázáno je údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti.

Praha se snaží odkoupit práva a problematický projekt provozovat sama. Vlastníkem autorských práv je firma eMoneyServices, která žádá 500 milionů korun. Město ale požadavek považuje za nepřijatelný. Minulý týden oznámilo, že na něj nepřistoupí. Co bude dál, není jasné.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení Prahy v čele s primátorem Tomášem Hudečkem mluví o otevřeném výběrovém řízení na "nové řešení". Zda jím bude nová karta, nebo třeba návrat k papírovým kuponům, prý zatím neví. Firma eMoneyServices tvrdí, že pokud s Prahou nenajde shodu, mohou po 15. červnu nastat potíže, zejména s vydáváním nových karet.

Přechod by byl komplikovaný

Dopravní podnik v materiálu vedení města upozornil na problémy spojené s případným přechodem na papírové jízdenky. Všichni cestující budou muset navštívit výdejní místa, vyplnit potřebné dokumenty a dodat fotografie. "Předprodejní místa by patrně tento nápor nebyla schopna zvládnout," píše Dopravní podnik.

Sporný projekt sice pochází z doby primátora Pavla Béma, problémy se zákonem mají ale úředníci a současné vedení. Policie kvůli opencard stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody . Nedávno podala návrh na jejich obžalobu. V souvislosti s opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.