Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Největší křižovatka v Česku dnes propojila Hradec s Pardubicemi

U Opatovic nad Labem na Pardubicku byla 27. listopadu slavnostně otevřena víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Opatovic nad Labem na Pardubicku byla 27. listopadu slavnostně otevřena víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37. | foto: ČTK

OPATOVICE NAD ALBEM U Opatovic nad Labem byla dnes otevřena obří mimoúrovňová křižovatka. Napojuje rychlostní komunikaci R35 a silnici I/37 z Hradce Králové do Pardubic. V současnosti má stavba dvě úrovně, v budoucnu přibude ještě třetí. Svými parametry je křižovatka v Česku unikátní, řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfred Brunclík.

"Projektant musel čelit celé řadě překážek, například technické památce Opatovický kanál. Je to vlastně křižovatka dvou kapacitních komunikací dálničního typu. Taková křížení v republice dosud nemáme," uvedl Brunclík.

V úrovni terénu vede silnice I/37 známá jako Hradubická tvořená čtyřmi novými pruhy. Nad ní vznikl v "prvním patře" kruhový objezd s takzvaným rozpletem, který umožní napojení státní silnice s rychlostní silnicí R35 včetně všech přilehlých komunikací k vesnici a elektrárně. Vlastní R35 povede v budoucnu v nejvyšším třetím poschodí a bude ji tvořit téměř kilometr dlouhá estakáda.

Dosavadní výstavba si vyžádala náklady asi 1,7 miliardy korun. Po dokončení horního patra se silnicí R35 dosáhnou náklady sumy 3,65 miliardy korun. Podle Brunclíkova odhadu bude křižovatkou ve finálním stavu projíždět denně asi 60.000 vozidel.

První úsek rychlostní komunikace R35, který do křižovatky ústí, se napojuje na několik kilometrů vzdálenou dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové a v současnosti tvoří dálniční přivaděč. Díky němu mohou nyní kamiony využívat téměř celou délku dálnice a jet kolem Opatovic do Hradce Králové a dále na Moravu. Doposud musely z D11 sjíždět již v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku na původní silnici I/11. Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc má obavy, aby těžká vozidla Hradec nezaplavila.

V Pardubickém kraji dosud téměř zcela chybí dálniční síť. Asi 10 kilometrů dálnice D11 vede okrajovou částí Pardubicka. Přivaděč na dálnici z Opatovic tvoří zároveň první čtyři kilometry rychlostní komunikace R35. Ta by měla v budoucnu spojit Liberec s Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku. Bude procházet celým regionem, v první etapě se bude stavět úsek z Opatovic k Vysokému Mýtu. Další část trasy u Litomyšle nedávno zrušil Nejvyšší správní soud kvůli chybám při schvalování územního plánu kraje. Další rychlostní komunikace R43, která má vést ve východní oblasti kraje a spojit Svitavsko s Brnem, je zatím ve stadiu posuzování dopadů na životní prostředí.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...