Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Některým koloběžkám v pražských ulicích může vzplanout baterie. Jde o pár kusů, tvrdí provozovatel

Některé koloběžky Lime mohou mít vadnou baterii (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé koloběžky Lime mohou mít vadnou baterii (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Americký startup Lime má problém. Společnost na svém blogu na konci října upozornila uživatele, že některé modely elektrokoloběžek mohou být vybavené vadnou baterií. U té hrozí riziko přehřátí, v krajním případě vzplanutí. Jedná se o novější model druhé generace, který se nachází i v pražských ulicích. Podle českého zastoupení Lime se ale jedná o jednotky kusů.

Některé sdílené koloběžky už byly kvůli riziku vzplanutí staženy z provozu do firemního skladu, potvrdila firma Lime serveru Lidovky.cz. Podle vyjádření provozního manažera firmy Ondřeje Širokého se ale problematický model koloběžek stále v ulicích Prahy vyskytuje.

„Omezili jsme počet provozovaných koloběžek, kterých se problém s baterií týká, a soustředíme se více na provozování modelu, který je tímto nedotčen,“ sdělil pro Lidovky.cz manažer Široký. Po celém světě je podle vyjádření společnosti Lime na blogu „pouze 0,01 %“ koloběžek s vadnou baterií. Do Prahy jich přitom kalifornský startup podle Širokého dovezl 400.

Psali jsme o sdílených koloběžkách

Stopka na dobu neurčitou

O vadě některých baterií se firma Lime dozvěděla již v srpnu. Nejdříve však tento problém řešila s výrobcem Segway Ninebot a vytvořili společně program pro detekci baterií s možným defektem. V momentu, kdy software našel závadu, tyto koloběžky „zablokoval“. Nabíječi je nemohli posbírat a uživatelé na nich nemohli jezdit. Společnost Lime ale v nedávné době měla obdržet nepotvrzenou zprávu, že se i přesto mohou objevit další vadné kusy. Proto přistoupila k tomu, že koloběžky stáhla z provozu a zbývající koloběžky druhé generace, které jsou stále v provozu, nabíjejí jejich zaměstnanci.

„Centrála se o nabíjení jednoho typu koloběžek stará od 30. října a bude až do doby, dokud se situace nevyřeší. I když pravděpodobnost incidentu je extrémně nízká, bezpečnost našich zákazníků a celé Lime komunity je pro nás na prvním místě,“ dodal Široký.

Lidé si mohou dále přivydělávat

Kvůli bezpečnosti tyto koloběžky ovšem nesmí nabíjet takzvaní juiceři, kteří si nabíjením elektrokoloběžek přivydělávají.

Všem juicerům přišel od společnosti e-mail s upozorněním: „... Pozastavujeme nabíječům možnost nabíjení jakékoliv baterie Ninebot, dokud se nedozvíme další informace o nedávných tvrzeních týkajících se těchto baterií.“

Problémový typ koloběžek mohou přesto zájemci o přivýdělek nadále svážet do centrálního skladu. „Za to juiceři samozřejmě dostanou odměnu. Dále mohou stále nabíjet druhý model koloběžek, kterých se problém netýká,“ dodal Široký.

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Některé koloběžky Lime mohou mít vadnou baterii (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Některé koloběžky Lime mohou mít vadnou baterii (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Některé koloběžky Lime mohou mít vadnou baterii (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?