9. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Němci mají Nord Stream, Česko přijde o část peněz za tranzit

Spuštění plynovodu Nord Stream: ruský premiér Dmitrij Medveděv a německá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spuštění plynovodu Nord Stream: ruský premiér Dmitrij Medveděv a německá... | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Na Vysočině dodnes můžete najít podivné mosty vedoucí odnikud nikam. Jsou to pozůstatky německé „exteritoriální“ dálnice z Vídně do tehdy německé Vratislavi, jejíž vybudování si na Praze vynutil v roce 1939 Berlín.

S jistou mírou nadsázky by šlo podobně nahlížet i na plynovod Gazela, kterým přes české území bude proudit ruský plyn z Nord Streamu ze severu Německa do Bavorska. Na rozdíl od dálnice, jejíž výstavba byla druhé republice vnucena pod nacistickým nátlakem, však Česko tentokrát o „německý“ plynovod přes své území samo stálo.

ČTĚTE VÍCE:

Důvod je jednoduchý. V případě, že se Rusko rozhodne postupně odstavit plynovod Družba, kterým do Česka přitéká ruský plyn přes Ukrajinu a Bělorusko (část ho pokračovala do Německa a dále do západní Evropy), bude mít Česko tuto alternativní možnost přísunu zemního plynu.

Gazela

A navíc zůstane také tranzitní zemí, což není ani z čistě ekonomického pohledu věc zcela zanedbatelná. Tranzitní poplatky za ruský zemní plyn putující přes Česko na západ činily přibližně pět miliard korun ročně.

I Gazelu staví Gazprom

Na rozdíl od zemí jako Slovensko nebo Ukrajina tak Česku nehrozí, že by v budoucnu o tyto peníze zcela přišlo. „Zůstáváme tranzitní zemí, ale peníze ztrácíme i my, protože ta současná tranzitní trasa mezi Lanžhotem a Rozvadovem je samozřejmě delší než ta budoucí mezi Brandovem v severních Čechách a Rozvadovem,“ uvedl pro ČRo zmocněnec pro energetiku Václav Bartuška. Připustil, že ztráta těchto příjmů se může projevit i v cenách plynu pro spotřebitele, jak konkrétně, to se však neví.

Plynovod Gazela, který v Česku staví německý koncern RWE, přechází české území nejkratší z možných tras. Do provozu měl být uveden už letos, nyní se počítá s příštím rokem. Největší část zakázky na výstavbu získala od RWE ruská firma Strojtransgaz, jejímž vlastníkem je ruský Gazprom.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.