27. září 2012 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Němcům se nové mýto pro kamiony vyplácí. Vybrali víc, než čekali

Mýtná brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána. | foto: Lidové noviny

BERLÍN Výběr mýta z kamionové dopravy na německých spolkových silnicích, rozšířený od začátku srpna na více než 1100 kilometrů těchto komunikací, výrazně předčil očekávání. Podle informací deníku Saarbrücker Zeitung přinesl za prvních šest týdnů fungování přes 14 milionů eur (348 milionů Kč). Ministerstvo dopravy původně přitom počítalo jen s osmi miliony (zhruba 200 milionů Kč).

Kromě dálnic musí nákladní automobily nad 12 tun v Německu od 1. srpna platit elektronické mýtné také na 1135 kilometrech čtyřproudých spolkových silnic (Bundesstrassen). Ty jsou postaveny v dálničním stylu a jsou napojeny na dálnice. Tamní ministerstvo dopravy si od rozšíření zpoplatněných úseků slibuje dodatečné finance na opravy a rozšiřování silniční sítě u západních sousedů Česka.

ČTĚTE VÍCE:

Úřad původně předpokládal, že do konce letošního roku získá z mýtného na spolkových silnicích 40 milionů eur (přibližně miliardu Kč) a od roku 2013 každý rok 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Na dálnicích vybral v posledních dvou letech vždy okolo 4,5 miliardy eur (112 miliard Kč).

Kamiony v Německu platí v průměru 17 centů (asi 4,20 Kč) za kilometr

Pro osobní dopravu tam dálnice ani jiné komunikace na rozdíl od Česka zpoplatněny nejsou. Ministr dopravy Peter Ramsauer ale už v minulosti několikrát zmínil nutnost zavedení dálničního mýta i pro osobní vozy, kancléřka Angela Merkelová to ale doposud striktně odmítala.

Lidovky.cz, ČTK