18. října 2019 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Neohlášená stávka francouzských železničářů. Dopravu nečekaně narušily protesty proti penzijní reformě

Železniční dopravu na regionálních drahách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční dopravu na regionálních drahách. | foto: Reuters

Paříž Železniční dopravu na regionálních drahách ve Francii ráno „vážně narušila“ neohlášená stávka strojvedoucích a průvodčích, kteří protestovali proti penzijní reformě. Silně narušen byl také provoz v pařížském regionu, kde problémy podle tisku postihly i spoje na pařížská letiště, nevyjelo také několik rychlovlaků TGV.

V Provence na jihu země podle státních drah SNCF nevyjely žádné regionální vlaky a v Bretani každý druhý. S komplikacemi se potýkali cestující v regionálních spojích také na západě a východě země.

Stávka byla překvapením, a tak dráhy nebyly s to vypravit náhradní spoje, ani varovat cestující, uvedl na webu list Le Parisien. Podle něj strojvedoucí a průvodčí začali stávkovat už o čtvrteční noci.

Protest bez předchozí výstrahy následoval po středeční nehodě vlaku se 70 pasažéry na železničním přejezdu u obce Saint-Pierre-sur-Vence v kraji Champagne-Ardenne, při které byl lehce zraněn strojvedoucí a dva cestující - a ty musel ošetřit právě strojvedoucí, protože byl jediným zaměstnancem drah ve vlaku. Nehoda podle odborů mohla mít daleko vážnější následky, ve vlaku bylo i několik těhotných žen, které utrpěly šok.

Železniční odbory kritizují praxi umožňující vypravovat vlaky bez průvodčích. Žádají, aby se do souprav vrátili průvodčí a strojvůdci se tak mohli soustředit pouze na bezpečnou jízdu po kolejích.

Jedna z odborových centrál požádala o okamžité jednání a odboráři byli přijati na vedení firmy, ujistil agenturu AFP mluvčí SNCF.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PRACOVNÍ SKUPINY – VÝROBA

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč