Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nouza: Nevím, z čeho Krnáčová vychází. Blanka se otevře v prosinci, na tom trvám

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Budoucí primátorka Adriana Krnáčová z ANO tvrdí, že tunel Blanka není možné kvůli technickým problémům otevřít v prosinci. Oponují jí však odcházející pražští radní z TOP 09. První žena, která usedne v čele Prahy, mluví až o březnu. Dosluhující náměstek pro dopravu Jiří Nouza ale kontruje: trvám na svém, že Pražané dostanou tunel ještě letos.

Právě Nouza na konci září všechny – včetně stranických kolegů – překvapil prohlášením, že se Blanka otevře už 2. prosince. Tedy skoro o půl roku dřív než tvrdil dodavatel technologií ČKD Praha DIZ.

Koaliční kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová v rozhovoru pro Radio Impuls ale řekla, že šlo o marketingový tah TOP 09 před volbami. A tvrdí, že mimo jiné kvůli kabelům ve vodě bude možné zprovoznit nejdelší městský tunel v Evropě až v březnu.

Velín tunelového komplexu Blanka.

Jiří Nouza (vpravo) na návštěvě velínu tunelového komplexu Blanka.

„Pokud zkoušky v tunelu dopadnou, jak mají, nevidím důvod, proč bychom ho neměli otevřít 2. prosince,“ hájí své předvolební prohlášení radní Jiří Nouza v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Proč má být Blanka otevřena až v březnu, jak tvrdí Adriana Krnáčová?
Nic takového jsem neřekl. Je potřeba, abyste se zeptal paní Krnáčové. V okamžiku, kdy komplexní zkoušky proběhnou, jak mají, a státní správa nám dá kulaté razítko, že je možné zahájit provoz, tak nevidím důvod, proč by to nemělo být 2. prosince. A pokud ne, tak třetího či pátého, ale to už říkám pro případ, že by testy nevycházely. A nemám informace, že by to tak bylo. Pokud se příští týden dozvím, že se objevila nějaká chyba, budu ji řešit.

Lidovky.cz: Z jakých informace tedy budoucí primátorka vychází?
Omlouvám se, to opravdu není otázka pro mě. Nevím, z čeho vychází březnový termín, jestli si to přeje dodavatel... fakt nevím. Fyzicky jsem v tunelu byl a některé věci jsem zkontroloval. Stejně jako minulý týden a v předchozích termínech. Na konci září jsem říkal, že musí proběhnout všechny zkoušky, jak mají. A nebudu tlačit na to, aby byl v provozu v uvozovkách nebezpečný tunel.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Lidovky.cz: O co se tedy opíráte vy, když tvrdíte, že se paní Krnáčová mýlí a auta pojedou tunelem už letos?
Každý jsme odpovědní za svoje slova. V září jsme se po mnoha a mnoha hodinách debat s dodavatelem technologií ČKD Praha DIZ shodli, že stanovíme harmonogram, abychom mohli tunel otevřít 2. prosince. Zkoušky začaly a běží v nějakém režimu. Dnes (v pátek 14. 11. - pozn. red.) jsem byl na inspekci znovu, práce na zkouškách pokračují. Některé chodníkové šachty jsou suché, někde je centimetr vody. Žádné kabely ve vodě jsem neviděl. Ale i kdyby ano, pro mě je důležité, zda testy vyjdou či nikoliv.

Lidovky.cz: Technologové vás tedy při inspekci v Blance ubezpečili, že při testech nenastal žádný problém?
Kontroloval jsem si, jestli lidé dělají, co mají. Prošel jsem si to, co znám. A z toho, co jsem viděl, je pro mě termín 2. prosince reálný.

Lidovky.cz: Kandidátka na primátorku váš prosincový termín, ohlášený před volbami, označila za marketingový tah. Nemá pravdu?
Mohl bych si hodit kopyta hore, sedět u stolu v kanceláři a nedělat nic. Z mého pohledu je ale nutné, aby tunel fungoval. A je potřeba tlačit na dodavatele technologií z ČKD, aby svoji práci odvedl co nejrychleji.

Lidovky.cz: Kdyby se otevření tunelu skutečně zpozdilo, nebudou po vás kolegové z TOP 09 chtít vyvození politické odpovědnosti? Přece jen šlo o prohlášení, které jste vzal čistě na sebe.
Nevím, to je otázka na ně. Musím říct, že nechápu, jestli někdo nechce zprovoznit tunel. Nebudu přece mluvit o dubnu 2015, když je možné otevřít tunel dřív.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...