25. června 2015 17:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový kolejový Panter se proháněl ve Velimi. České dráhy jich dostanou 14

České dráhy představily ve zkušebním centru ve Velimi nový vlak InterPanter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy představily ve zkušebním centru ve Velimi nový vlak InterPanter. | foto: ČTK

VELIM České dráhy pokřtily první stroj typu InterPanter. Jde o rychlíkové soupravy, které státnímu dopravci dodá plzeňská Škoda Transporation. Premiérová souprava z celkových čtrnácti se ve čtvrtek představila na zkušebním okruhu ve Velimi.

Soupravu dostanou České dráhy v září. Dodávky ostatních strojů celkem za 2,7 miliardy pak potrvají do přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. 

Vlaky určené pro rychlíkové spoje mohou jet rychlostí 160 kilometrů za hodinu. Mají klimatizaci, wi-fi připojení.

Stroje InterPanter vycházejí z regionálních vozidel RegioPanter, kterých mají České dráhy v současnosti 26 a zajišťují osobní dopravu v krajích. Proti nim doznala nová souprava řadu změn. 

Vlaky by se měly objevit například na tratích mezi Brnem, Břeclaví a Olomoucí...
České dráhy představily ve zkušebním centru ve Velimi nový vlak InterPanter.

Výrobce například oddělil nástupní prostor a prostor pro cestující. Vozidlo dostalo i nová sedadla. 

Vlaky by se měly objevit například na tratích mezi Brnem, Břeclaví a Olomoucí nebo na lince z Prahy přes Českou Třebovou do Brna. Zatím ale o umístění nových vlaků dopravce jedná s ministerstvem dopravy, které rychlíkové spoje financuje a objednává.

Vozidla InterPanter jsou po Pendolinech a Railjetech třetím typem jednotek, které České dráhy využívají v dálkové dopravě. Celkem ČD za posledních sedm let investovaly do modernizace vozidlového parku 37 miliard korun.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.