19. dubna 2012 13:28, aktualizováno  18:13 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Novým šéfem Správy železnic se stal Jiří Kolář

Jiří Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kolář | foto: České dráhy

PRAHA Generálním ředitelem Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) ve čtvrtek její správní rada zvolila současného člena představenstva Českých drah Jiřího Koláře (49).

Kolář nahradí Pavla Habartu, který byl řízením SŽDC pouze pověřen. Chybí mu totiž dostatečně dlouhá praxe v řízení železniční dopravy.

"Pan Kolář přesvědčil všechny členy rady," uvedl Jílek s tím, že všech pět kandidátů, kteří postoupili do užšího výběru, prokázalo kvalitu. Tito uchazeči v průběhu čtvrtka představili správní radě svoji vizi rozvoje SŽDC.

ČTĚTE TAKÉ:

O post generálního ředitele se utkalo celkem 21 kandidátů. Čtyři správní rada vyřadila v průběhu března kvůli nedostatkům v žádostech. Podle Jílka například nedokázali dostatečně doložit vzdělání nebo délku praxe. Uchazeč musel mít ukončené vysokoškolské vzdělání ekonomického, dopravního, technického či právního zaměření, tříletou praxi při řízení provozu drah, minimálně pětileté manažerské zkušenosti a zkušenosti se zadáváním veřejných zakázek.

SŽDC vznikla oddělením od původní státní organizace České dráhy. Stará se mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železniční síť. Působí také jako investor do výstavby tratí. Správa zaměstnává 18.000 lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.