3. června 2011 11:39, aktualizováno  12:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Obchod roku: CS Cargo kupují investoři z Tuffieh

Kamion spediční společnosti CS Cargo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion spediční společnosti CS Cargo. | foto: CS CARGO

PRAHA  Finanční skupina Trifid se dohodla se společností Tuffieh Private Equity Fund o podmínkách prodeje většinového podílu v největší středoevropské logistické skupině CS Cargo Group.

Dosavadní majitelé skupiny CS Cargo, jimiž jsou soukromí investoři Marek Lehečka a Petr Zvěřinský, si na základě dosavadních jednání ponechají ve firmě 15% podíl.

"CS Cargo je zajímavou příležitostí ke vstupu do dopravního sektoru, kde očekáváme po krizi atraktivní střednědobý růst," uvedl partner Tuffieh Jan Schiesser.

CS Cargo

CS Cargo Holding patří ve střední Evropě k vedoucím firmám poskytujícím komplexní dopravní a logistické služby. Skupina, jež vznikla v roce 1995, dosáhla v roce 2010 obratu ve výši 217,3 milionu eur (5,5 miliardy korun).

Zisk skupiny před zdaněním a odpisy činil v roce 2010 19,2 milionu eur (486 milionů korun). Tato částka řadí holding na pozici jedné z nejsilnějších logistických společností ve střední a východní Evropě.

„Po razantním vzestupu CS Carga v letech 2005–2008 a následném těžkém zásahu celého logistického trhu v krizových letech 2009 a 2010 je nyní nutné znovu nastartovat růst celé naší logistické skupiny. Příchod silného, kapitálově vybaveného partnera může být pro CS Cargo právě takovým impulsem,” řekl k prodeji akciového podílu Petr Zvěřinský.

„Věříme, že i nadále bude CS Cargo moci úspěšně pokračovat ve strategii budování pozice silného hráče s komplexním portfoliem logistických služeb na trzích střední a východní Evropy, kterou jsme nastolili již v okamžiku vstupu Trifidu v roce 2004,” dodává Marek Lehečka.

Obě strany se dohodly, že cena ani další podmínky transakce nebudou zveřejňovat. Bude-li smlouva uzavřena, bude prodej akcií podléhat ještě souhlasu financujících bank a příslušných regulatorních orgánů na trzích působení skupiny CS Cargo.

Velké plány
Tuzemský dravec za uplynulé tři roky pohltil pět významných logistických firem regionu. Loni v září si najal londýnskou pobočku investiční banky J. P. Morgan, která měla za úkol zprostředkovat pro CS Cargo úvěr na dvě významné akvizice velkých evropských přepravních firem.

Poté plánovali uvést vlastníci firmy Marek Lehečka a Petr Zvěřinský, z nichž každému patřila polovina, její významnou část na kapitálový trh. Jejich plán počítal s tím, že k úpisu akcií dojde po zveřejnění výsledků hospodaření za první pololetí příštího roku - tedy v druhém pololetí 2011. Realizovat emisi měla pomoci opět londýnská J. P. Morgan. 

CS Cargo Group N.V. (dříve Trifid Holding) je stoprocentním vlastníkem mezinárodního holdingu CS Cargo, který působí v oboru logistických služeb v osmi evropských zemích, převážně v regionu střední a východní Evropy. Jeho mateřská společnost CS Cargo Holding N.V. je registrována v Nizozemsku.

Od zdravotnictví k logistice
Tuffieh Funds spravuje čtyři speciálně zaměřené fondy určené pro kvalifikované investory. Zakládajícím partnerem Tuffieh Funds je Jan Blaško, někdejší šéf strategického obchodního rozvoje PPF. Tuffieh počátkem letošního roku získal stoprocentní podíl ve společnosti PPF Healthcare.

Ta drží majetkovou účast ve společnosti Euroclinicum, vlastnící pět regionálních poliklinik, a v Canadian Medical Care (CMC). Euroclinicum vlastní regionální polikliniky v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Přelouči, Pardubicích, ve Slaném a jednu nemocnici ve Zlíně a dvě laboratoře v Praze. Canadian Medical Care je ambulantní klinika v Praze, která poskytuje nadstandardní zdravotní péči české a zahraniční klientele. CMC působí v Praze 6 a 4.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SW VÝVOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 100 000 - 120 000 Kč