16. února 2015 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nostalgické 'žabotlamy' zmizí z českých kolejí. Podívejte se

Vlak zvaný Pantograf či Žabotlam na českých kolejích skončí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak zvaný Pantograf či Žabotlam na českých kolejích skončí. | foto: České dráhy

PRAHA Posledních pět starých pantografů jezdí na trasách z Prahy do Roztok a Kralup. Čas do úplného vyřazení z provozu se u těchto vlaků – zvaných též jako žabotlamy – velmi krátí. České dráhy už za ně mají vyhlédnutou náhradu.

Jejich místo zaujmou modernizované vlaky s označením Bmto. Jde o dvanáct patrových souprav jezdící na regionálních trasách, které dostanou novou podobu. České dráhy počítají s tím, že hodnota zakázky bude zhruba 120 milionů korun.

Soupravy vlaků se uvnitř promění, sedačky dostanou nové polstrování, z oken zmizí staré žaluzie. Opravené bude i citlivé místo každého vlaku – toaleta. 

„Bude moderní s uzavřeným systémem - podobně jako je tomu ve zcela nových soupravách. Nově tak bude možné používat WC i při pobytu vlaku ve stanici,“ popsal mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Vlak zvaný Pantograf či Žabotlam na českých kolejích skončí.
Vlak zvaný Pantograf či Žabotlam na českých kolejích skončí.

Opravené soupravy se podle předpokladů objeví na kolejích rok od uzavření kontraktu s vítězem soutěže. Pak už v jízdních řádech nahradí pantografy s číselným označením 451 a 452.

Jejich počty na pravidelných linkách postupem let řídly. Před deseti lety jich bylo 29, před pěti lety 23 a nyní už pouze pět.

mipMichal Pavec

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!