Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prestižní zakázka za 85 milionů. V Praze ‚vylepší‘ tramvaje pro německou Postupim

Tramvaje KT4 z ČKD slouží v německé Postupimi od 70. let minulého století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaje KT4 z ČKD slouží v německé Postupimi od 70. let minulého století. | foto: Wikipedia

PRAHA Pražský dopravní podnik získal jednu z největších zakázek ve své historii. Město Postupim si u něj objednalo modernizaci dvanácti tramvají, za niž zaplatí 85 milionů korun. Jde už o třetí zakázku z Německa za poslední dobu. Tato je však suverénně největší.

Práce budou mít na starosti známé tramvajové dílny v pražské Hostivaři, které dopravnímu podniku slouží nejen pro servis vlastních vozů, ale jde de facto i o „továrnu“ pro externí zakázky.

„Postupim si u nás objednala rekonstrukci a modernizaci původně českých vozů typu KT4. Jejich životnost by to mělo prodloužit o osm až deset let. Naše práce se bude týkat úpravy karosérií, výměny podlah či obložení interiérů,“ popsal pro Lidovky.cz generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Pražský dopravní podnik se o tuto významnou zakázku, jejíž úkolem je výrazně proměnit vzhled postupimských vozů, ucházel více než dva roky. V Německu vyhrál před časem výběrové řízení a konečnou podobu obchodu dohodli jeho lidé na sklonku minulého týdne.

Zakázka pro východoněmecké město se 150 tisíci obyvateli nemá v posledních letech v pražských tramvajových dílnách obdoby. První pár tramvají dorazí do české metropole na speciálně upraveném kamionu zhruba v polovině května.

„Hotovo bychom měli mít do konce září roku 2017,“ dodal vedoucí Opravny tramvají Jaroslav Janda. Jeho lidé navíc v současné době – kromě úkolů týkajících se vlastního podniku – pracují také na menších zakázkách pro jiná německá města.

Tramvaje KT4 z ČKD slouží v německé Poznani od 70. let minulého století.
Tramvaje KT4 z ČKD slouží v německé Poznani od 70. let minulého století.

Pro Mohuč vyměňují elektrickou výzbroj u šesti vozů a provádějí drobné karosářské práce. Opravny tramvají také vyrábějí podvozky pro osmnáct tramvajových vagonů z Drážďan.

V tomto případě jde o obchody celkem „jen“ za zhruba šestnáct milionů korun. O dalších zakázkách pro hostivařské dílny se v tuto chvíli vedou jednání.

Obchod s Postupimí je zajímavý nejen svým objemem, ale i skutečností, že se do Česka po desítkách let vrátí tramvaje vyrobené v pražském ČKD.

Typ KT4 byl určený hlavně pro vývoz, převážně do německých měst. Na kolejích se objevily například v Berlíně, Gothě nebo právě v Postupimi. Tam jezdí už od roku 1974.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!