12. dubna 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prestižní zakázka za 85 milionů. V Praze ‚vylepší‘ tramvaje pro německou Postupim

Tramvaje KT4 z ČKD slouží v německé Postupimi od 70. let minulého století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaje KT4 z ČKD slouží v německé Postupimi od 70. let minulého století. | foto: Wikipedia

PRAHA Pražský dopravní podnik získal jednu z největších zakázek ve své historii. Město Postupim si u něj objednalo modernizaci dvanácti tramvají, za niž zaplatí 85 milionů korun. Jde už o třetí zakázku z Německa za poslední dobu. Tato je však suverénně největší.

Práce budou mít na starosti známé tramvajové dílny v pražské Hostivaři, které dopravnímu podniku slouží nejen pro servis vlastních vozů, ale jde de facto i o „továrnu“ pro externí zakázky.

„Postupim si u nás objednala rekonstrukci a modernizaci původně českých vozů typu KT4. Jejich životnost by to mělo prodloužit o osm až deset let. Naše práce se bude týkat úpravy karosérií, výměny podlah či obložení interiérů,“ popsal pro Lidovky.cz generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Pražský dopravní podnik se o tuto významnou zakázku, jejíž úkolem je výrazně proměnit vzhled postupimských vozů, ucházel více než dva roky. V Německu vyhrál před časem výběrové řízení a konečnou podobu obchodu dohodli jeho lidé na sklonku minulého týdne.

Zakázka pro východoněmecké město se 150 tisíci obyvateli nemá v posledních letech v pražských tramvajových dílnách obdoby. První pár tramvají dorazí do české metropole na speciálně upraveném kamionu zhruba v polovině května.

„Hotovo bychom měli mít do konce září roku 2017,“ dodal vedoucí Opravny tramvají Jaroslav Janda. Jeho lidé navíc v současné době – kromě úkolů týkajících se vlastního podniku – pracují také na menších zakázkách pro jiná německá města.

Tramvaje KT4 z ČKD slouží v německé Poznani od 70. let minulého století.
Tramvaje KT4 z ČKD slouží v německé Poznani od 70. let minulého století.

Pro Mohuč vyměňují elektrickou výzbroj u šesti vozů a provádějí drobné karosářské práce. Opravny tramvají také vyrábějí podvozky pro osmnáct tramvajových vagonů z Drážďan.

V tomto případě jde o obchody celkem „jen“ za zhruba šestnáct milionů korun. O dalších zakázkách pro hostivařské dílny se v tuto chvíli vedou jednání.

Obchod s Postupimí je zajímavý nejen svým objemem, ale i skutečností, že se do Česka po desítkách let vrátí tramvaje vyrobené v pražském ČKD.

Typ KT4 byl určený hlavně pro vývoz, převážně do německých měst. Na kolejích se objevily například v Berlíně, Gothě nebo právě v Postupimi. Tam jezdí už od roku 1974.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky