Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odbory si režijky zdanit nenechají. V únoru prý ochromí Česko stávkou

Stávka v pražské dopravě nebude, odbory se dohodly s městem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka v pražské dopravě nebude, odbory se dohodly s městem. | foto: ČTK

PRAHA Řadu odvětví českého hospodářství může kdykoliv po 22. únoru postihnout stávka. Důvodem jsou nová pravidla pro danění benefitů daní z přidané hodnoty. Protest může odvrátit pouze vyškrtnutí sporného ustanovení ze zákona.

Výsledky dnešního jednání několika odborových organizací sdělil šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

"Je nyní na rozhodnutí členů parlamentu, jak se k tomu postaví a zda bude zachován sociální smír," uvedl Pomajbík. Danění benefitů podle novely zákona označil za útok na postavení odborů v České republice, který zásadně ovlivní průběh a výsledky kolektivních jednání ve všech odvětvích.

Směrnice je dobrovolná

Od 1. ledna platí novela zákona o DPH, podle které je základem daně u poskytovaných benefitů běžná cena na trhu a nikoliv zaměstnanecká zvýhodněná. Jde o implementaci evropské směrnice.

Jak ale několikrát upozorňovalo ministerstvo financí, přijetí směrnice je pro každý stát dobrovolné. Poslanci novelu schválili loni v polovině roku.

Dnešní jednání svolali odboráři z dopravy, nejhlasitěji se ozývají železničáři, kterým jde hlavně o zachování režijních jízdenek. "Pokud bychom nestávkovali kvůli staletému benefitu, tak už nevím kvůli čemu jinému," uvedl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

Při nesplnění požadavku se prý odbory znovu sejdou 23. února a stávka může začít během několika hodin. Jak ale zdůraznil Pomajbík, nová pravidla se týkají danění všech benefitů, například závodního stravování, slev na zboží nebo bydlení na ubytovnách.

Dráhy nevědí, jak daň platit

Dopraváky proto podporují i další organizace, třeba stavbaři, pracovníci v kultuře nebo kováci.

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula s případnou stávkou souhlasí, věří ale v dohodu. Podle něj se o problému jednalo tento týden na tripartitě, kde zástupci ministerstva financí přislíbili řešení.

Jak dále uvedl, zákon zadělal na velké komplikace, plátci DPH prý aktuálně nevědí, z jak velké částky daň platit. To nedávno potvrdil i mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Například režijka stojí železničáře 200 korun za rok, obvyklá cena roční síťové jízdenky je ale 22 000 korun. Do vyřešení problému dráhy vyčkávají s prodloužením loňských režijek.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...