Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Oprava Žďákovského mostu má ŘSD stát 175 milionů. Skončit by měla v září

Oprava Žďákovského mostu by měla ŘSD stát 175 milionů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava Žďákovského mostu by měla ŘSD stát 175 milionů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

PÍSECKO Oprava Žďákovského mostu na Písecku, která trvá od roku 2015, skončí podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v září. Celkem vyjde na 175 milionů korun. V současné době dělníci opravují na mostu, který vede přes Vltavu u Orlické přehrady, spodní část. Řekla to mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. ŘSD plánuje v kraji od roku 2020 i opravu dalšího mostu přes Vltavu, a to Podolského mostu.

U Žďákovského mostu se rekonstruovala ocelová i betonová konstrukce. Na mostě je nová izolace, nové odvodnění, zábradlí a mostní závěry. Hotová je i protikorozní ochrana ocelových částí a sanace betonových pilířů. Most je průjezdný.

Náročná byla nová protikorozní ochrana. „Starý nátěr u ocelové části, který tam byl od roku 1967, musel být speciální technologií otryskán, ocelová konstrukce sanována a v dalších několika vrstvách opravena dalším nátěrem. Původní nátěr byl suřík, substrát olova, který je dnes zakázaný. Chytání jeho zbytků bylo velice náročné,“ řekla ředitelka jihočeské pobočky ŘSD Vladimíra Hrušková. Připomněla, že most je stále světovou jedničkou co se týká jednoobloukového plnostěnného oblouku, který má rozpětí 333 metrů. Délka mostu je půl kilometru a výška nad hladinou 80 metrů.

Opravy ale ztěžují podle ŘSD řidiči, kteří nedodržují padesátikilometrovou rychlost. Ohrožují tím pracovníky a po nedávné nehodě, při které řidič osobního auta narazil do zábradlí, se musí vyměnit velká část zábradlí. „Místní lidé říkají, že hlavně v noci je tam pro kamiony stokilometrová rychlost minimum,“ řekla Hrušková.

Podolský most, který vede přes Orlickou přehradu, začne ŘSD rekonstruovat v roce 2020. Letos za 2,3 milionu opraví silnici. „Na mostě jsou projeté koleje,“ řekla Ledvinová.

Hlavní rozsah prací určí diagnostický průzkum. Pilíře Podolského mostu jsou v dobrém stavu, ale naposledy se most opravoval v roce 1993. „Má některé závady, zatím je ale v uspokojivém stavu,“ řekla Hrušková. Největší problémem je, že v roce 1969 se na most zavěsilo plynovodní potrubí, což současná norma zakazuje. Plynovod se proto musí přeložit.

Most, který vznikl v letech 1938 - 1943, je technickou památkou. „Jeho technické řešení je stavební rarita. Když si představíme, jaké byly v roce 1938 technologie a možnosti techniky, je to velký zázrak, že taková ohromná stavba byla vybudovaná,“ doplnila Hrušková.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....