30. srpna 2012 8:18, aktualizováno  8:36 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lufthansa bude od pátku stávkovat, ohroženy jsou stovky letů

Lufthansa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lufthansa | foto: wikipedia.org

BERLÍN Palubní personál největší německé letecké společnosti Lufthansa vstoupí po nezdaru mzdových jednání s vedením firmy v pátek do stávkových akcí. Protest může narušit stovky letů. Odborový svaz UFO zatím přesná místa a načasování jednotlivých akcií neurčil a na své webové stránce sdělil, že o tom hodlá Lufthansu informovat šest hodin předem.

Odbory ve svém sdělení upozornily na to, že spor může trvat velmi dlouho. UFO zastupuje 18 000 letušek a stevardů Lufthansy a jejich mzdová jednání s vedením firmy se táhnou již 13 měsíců. Odbory zejména požadují zvýšení mezd o pět procent. UFO zastupuje asi dvě třetiny palubního personálu Lufthansy.

Snižování nákladů
Stávka přichází v době, kdy Lufthansa uskutečňuje razantní plán snižování nákladů včetně propouštění a zmrazení investic. Ziskovost společnosti ohrožují vysoké ceny pohonných hmot a konkurence nízkonákladových přepravců a aerolinek z Blízkého východu.

ČTĚTE TAKÉ

Členové UFO se vyslovili pro stávku již na počátku srpna, akce však byly odloženy, protože vedení aerolinek pokračovalo v jednáních.

Lufthansa již dříve uvedla, že v případě stávky se bude snažit omezit rušení letů na minimum tím, že bude využívat personál, který není členem odborů, nebo dočasně přeřadí zaměstnance z jiných míst.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!