1. září 2009 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti ČSA si odmítli snížit platy, ohrozilo by to prý bezpečnost

Piloti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piloti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Piloti Českých aerolinií odmítli dodatek ke kolektivní smlouvě, který navrhlo vedení společnosti. Představenstvo v dodatku mimo jiné navrhlo pro piloty třetinové snížení platů výměnou za odchod managementu z firmy.

Podle pilotů by uvedený návrh vedení ČSA také ohrozil bezpečnost provozu, neboť prý ruší limity pro dobu služby a letů.

V tiskovém prohlášení to dnes sdělil šéf sdružení pilotů CZALPA Filip Gaspar.

Sdružení v prohlášení tvrdí, že "odmítá snižování bezpečnosti výměnou za odchod představenstva. Piloti ČSA nemohou dělat ústupky v bezpečnosti letového provozu a snižovat bezpečnost výměnou za odchod představenstva."

Domnívají se, že předložený návrh nemůže být ze strany představenstva myšlen vážně, a proto o něm s vedením firmy nemohou piloti jednat. Jsou však připraveni jednat o ústupcích se zástupci vlastníka (tj. s ministerstvem financí).

Představenstvo ČSA nabídlo minulý týden rezignaci, podmínkou je ovšem podepsání dodatků ke kolektivním smlouvám ze strany odborů. Dodatky by se měly týkat snížení mezd pilotů o 30 procent, snížení mezd ostatních zaměstnanců o 15 procent a zmrazení vyplácení zaměstnaneckých benefitů.

Jak dnes ČTK sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob, ministr financí Eduard Janota považuje návrh managementu za seriozní. "Ministr se chce osobně podílet na řešení situace a určitě se nebrání setkání s odboráři," uvedl Jakob. Podle něj by se mohli sejít v brzké době i přesto, že ministr je zaneprázdněn prací na státním rozpočtu.

ČSA se v pololetí propadly do ztráty 1,8 miliardy korun, na konci roku má ztráta překročit dvě miliardy. Pokud se nezdaří prodej firmy konsorciu Unimex - Travel Service, plánuje současné vedení propuštění až 860 zaměstnanců ze 4600, zúžení flotily o padesátce letadel o šest strojů, omezení letového řádu a prodej dalšího majetku, například bezcelních obchodů. Tyto kroky jsou údajně nutné k záchraně firmy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!