3. května 2019 7:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stávka pilotů SAS ukončena. Dohodli se s vedením ohledně zvýšení mezd

Airbus A320-200 společnosti SAS vzlétá z letiště Palma de Mallorca. Stávka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A320-200 společnosti SAS vzlétá z letiště Palma de Mallorca. Stávka... | foto: Reuters

Stockholm Piloti skandinávských aerolinek SAS oznámili ukončení týdenní stávky, která postihla přibližně 4000 letů a 380 000 cestujících. Stalo se tak poté, co se piloti dohodli s vedením společnosti na svých pracovních podmínkách, uvedla agentura AFP. SAS se dohodly s odbory na zvýšení mezd o 3,5 procenta v letošním roce v rámci nové tříleté kolektivní smlouvy, poznamenala agentura Reuters.

„Piloti SAS dosáhli dohody s vedením o podpisu nové kolektivní smlouvy,“ uvedlo v komuniké švédské sdružení dopravních pilotů s tím, že v důsledku neprodleně ukončuje pozastavení práce.

Pasažéři čekající na letišti Oslo - Gardermoen kvůli stávce pilotů SAS.
Letadla společnosti SAS ani v neděli nevzlétla.

„S ulehčením mohu oznámit našim zákazníkům a naším zaměstnancům, že tento konflikt máme za sebou,“ uvedl šéf aerolinek Rickard Gustafson na tiskové konferenci v sídle společnosti.

Lety by podle něj měly být obnoveny co nejdříve, připustil však, že nejspíše potrvá den - počítáno od pátečního rána - než se obnoví normální provoz.

SAS v roce 2012 čelila hrozbě bankrotu, a tak prodala aktiva, snížila mzdy i tisíce pracovních míst kvůli spásnému úvěru. V posledních čtyřech letech byla společnost zisková, ale sektor pociťuje rostoucí náklady na pohonné hmoty i přebytečné kapacity.

02.května 2019 v 23:10, příspěvek archivován: 03.května 2019 v 07:58

Pilot strike called off. For updates on the current traffic situation, visit our website. [Updated 02MAY2019 - 23:10 CEST] https://t.co/isVuD0sKUL https://t.co/fEHsRGZ5dA

Piloti usilovali o zvýšení platů o 13 procent, aby si kompenzovali snížení mezd v roce 2012. SAS tvrdila, že tak značné zvýšení nákladů by poškodilo její konkurenceschopnost.

Aerolinky SAS roky snižují náklady kvůli konkurenci nízkonákladových společností, jako jsou Norwegian Air či Ryanair.

Analytici odhadovali, že stávka může stát SAS až 10,5 milionu dolarů denně (240 milionů korun). Očekávaný zisk firmy by tak mohla stávka smazat během dvou týdnů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz