16. dubna 2014 15:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podívejte se na novou tvář metra Národní třída. Zbývají jen obklady

Dělníci dokončují poslední práce po dvouleté rekonstrukci uzavřené stanice metra Národní třída. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělníci dokončují poslední práce po dvouleté rekonstrukci uzavřené stanice metra Národní třída. | foto: MAFRA – Milan Bureš

PRAHA Dělníci dokončují ve stanici Národní třída poslední práce. Připevňují obklady a podhledy. Zbývá dokončit osvětlení a rozhlas a nainstalovat orientační a informační systém metra. Dva roky uzavřená stanice se otevře na začátku července.

Výstup z metra bude ještě několik měsíců částečně omezen stavbou multifunkčního objektu Quadrio, který roste nad stanicí metra. Jeho dokončení investor plánuje na konec roku.

Kvůli uzavření metra v minulosti protestovali především lidé z okolí, stanice byla jednou z nejvyužívanějších. Náklady na přestavbu přesahují 380 milionů korun, z toho 87 milionů zaplatil investor obchodního centra.

PODÍVEJTE SE:

"Ze stanice budou dva výstupy, bezbariérový pro maminky s dětmi, vozíčkáře a starší lidi. Na druhou stranu bude klasický výstup dvěma eskalátory," řekl ve středu novinářům radní Jiří Pařízek (TOP 09).

Cestující se na začátku prázdnin dostanou ze stanice po eskalátorech do suterénu budovy, odkud po dalších jezdících schodech vyjedou na roh Spálené a Purkyňovy ulice. V té době již má být dokončen plášť budovy, výstup tak bude bezpečný. Vstup přes obchodní komplex tak zatím zůstane uzavřen.

Dělníci dokončují poslední práce po dvouleté rekonstrukci uzavřené stanice metra Národní třída.
Dělníci dokončují poslední práce po dvouleté rekonstrukci uzavřené stanice metra Národní třída.

Dělníci dokončují poslední práce po dvouleté rekonstrukci uzavřené stanice metra Národní třída.

"Stanice vzhledově zůstane stejná jako byla s tím, že obklady, které byly z dvou vrstev skla, se nahradily smaltovaným plechem, který má obrovskou výhodu, že je velmi dobře omyvatelný," řekl zástupce technického ředitele Jaroslav Šubert. "Zároveň jsme celou stanici přetěsnili proti průsakovým vodám, které tu silně působí," doplnil.

Opraví se Lazarská i Muzeum

Na konci dubna zároveň začne oprava stanice tramvajové trati v přestupní zastávce Lazarská. Z ní budou moci lidé pohodlně přestupovat už dříve vybudovaným výtahem do metra. Práce vyjdou na více než 52 milionů korun a potrvají dva měsíce.

Dopravní podnik plánuje rekonstrukci i dalších stanic metra. Letos by měla být za provozu dokončena oprava stanice Chodov. Na konci roku pak dopravní podnik chystá výraznou rekonstrukci stanice Muzeum A.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!