Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podpora elektroaut je u nás jen symbolická. Západní Evropa je mnohem dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Roman Šitner/LN

Praha Česko v podpoře elektromobility zatím výrazně pokulhává za západní Evropou. Zatímco u našich zahraničních sousedů je na ekologické vozy daňové zvýhodnění, u nás se soukromí majitelé elektroaut a hybridů mohou těšit „jen“ na parkování zdarma.

Koncem května navíc vyprší lhůta, do které mají firmy šanci získat dotaci na pořízení elektrického auta. Zájemci o nové škodovky, které se na trhu objeví až příští rok, to tedy nestihnou.

Firmy zatím mohou na elektromobil získat až třetinu hodnoty vozu, maximálně zhruba 300 tisíc korun. Peníze jdou z dotací programu Evropské unie. Čím větší podnik ale je, tím méně peněz dostane.

Žádosti komplikuje byrokracie a nutnost vybrat si vůz ve výběrovém řízení. Je třeba zvolit si tu nejlevnější nabídku. Je také nutné doložit, že elektrické vozidlo nahrazuje ve flotile vůz se spalovacím motorem. Společnost, která roste a potřebuje další auto, o peníze žádat nemůže.

České úřady mohou zatím využít i peníze z Národního programu životního prostředí. Na elektromobil, tedy i na Škodu Citigoe iV, mohou získat 250 tisíc korun, na hybrid s dobíjením ze zásuvky, jako je právě Superb iV, dostanou 200 tisíc korun. I tento program se ale chýlí ke konci a žádosti se přijímají jen do konce září.

Výrazně lépe je na tom Nizozemí nebo Francie

Domácnosti žádnou možnost finanční podpory v Česku nemají. Dočkají se pouze parkování v Praze zdarma a do budoucna nebudou muset platit dálniční poplatek. Stokoruny pak ušetří na odpuštěném registračním poplatku.

V západní Evropě je situace zcela odlišná. Většina zemí vozy daní podle jejich emisí a tyto platby směřují zákazníky právě k elektromobilům a hybridním vozům. Výrazné je to například v Nizozemsku. Tam se musí například při pořízení naftové Škody Superb 2.0 TDI platit daň téměř 9000 eur (kolem 230 tisíc korun), u hybridní verze to bude pravděpodobně necelých 1500 eur (38 tisíc korun).

Hybridy tak mohou vycházet výhodněji, i když je jejich výchozí cena mnohem vyšší. Dalších tisíc eur pak lidé ušetří každý rok na daních z provozu. Z elektroaut se neplatí daň dokonce žádná. Ve Francii lze na elektromobil získat až deset tisíc eur a až pět tisíc eur na dobíjecí hybrid. V sousedním Německu je podpora na elektromobily čtyři tisíce eur, na hybridy tři tisíce.

Výrazná změna se očekává v roce 2021, kdy EU začne pokutovat samotné automobilky za emise jejich vozů. To pravděpodobně zdraží konvenční vozy a naopak zvýší tlak na zlevnění elektromobilů a hybridních automobilů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!