Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Policie vymění značku aut, Škodu nahradí Hyundai. Námitky Škody se zamítly

Převzetí dřívějších vozů Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převzetí dřívějších vozů Hyundai | foto: Policie ČR

PRAHA Policejní auta na tuzemské scéně pravděpodobně vymění značku svých kočárů za jinou. Auta, která patří policii České republiky, měla na svých maskách po léta značku Škoda. Nyní by ji ale mohla vyměnit za Hyundai, informoval server iDnes.cz.

Tendr ještě stále není dokončený, přesto je vítěz oficiálně potvrzen. Důvodem je nejnižší cena, kterou nabídla právě značka Hyundai. Informace rovněž vyplývají z uveřejněného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ve zmíněném rozhodnutí je jako vybraný uchazeč napsán Hyundai Motor Czech s.r.o..

Server iDnes.cz ve čtvrtek informoval, že se Škoda Auto po vybrání nabídky Hyundaie obrátila na hodnotící komisi ministerstva vnitra. Vznesla námitky ohledně ceny Hyundaie, kterou „považovala za extrémně nízkou, a proto požadovalo vyřazení korejské značky z výběru“.

Antimonopolní úřad rozhodl

Stížnost mladoboleslavské automobilky se dostala až k antimonopolnímu úřadu. Ten ji jednoznačně zamítl. Důvodem ale byly formální záležitosti. Škoda Auto podle

Škoda vs. Hyundai

Korejci ale již jednoho takového úspěchu dosáhli před dvěma lety, kdy uspěli v menší soutěži na dodávku terénních vozidel pro tuzemskou policii. S tímto druhem vozidla ale policisté „neměli příliš dobrou zkušenost,“ napsal server iDnes.cz.

Zakázky pro státní zprávu se až v poslední době proměnily v tvrdý boj Škody Auto a Hyundaie. Obě automobilky střídavě slaví své úspěchy v nich. Mezi poslední v tomto boji si Hyundai může připsat soutěž pro Lesy ČR a Škoda Auto pro ministerstvo vnitra.

antimonopolního úřadu nedodala doklad o doručení námitek centrálnímu zadavateli. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jejich návrh tedy odmítl. „Se závěry rozhodnutí ÚOHS se neztotožňujeme a v této záležitosti podnikneme další právní kroky,“ citoval iDnes.cz mluvčího Škody Auto Vítězslava Pelce.

Byť jsou oficiální výsledky soutěže známé ze stránek ÚOHS, samotný zadavatel, tedy ministerstvo vnitra, je na svém profilu zatím nezveřejnilo. Údajně ještě nebylo ukončeno, zaznělo z úst mluvčí policejního prezidia Evy Kropáčové.

Výkon motoru a kamery

Jaký typ vozu Hyundai ale nakonec tuzemská policie v soutěži vybrala, není zatím jasné. Přesto má ministerstvo vnitra poměrně přesnou představu o tom, jaké prvky by mělo auto splňovat.

Převzetí dřívějších vozů Hyundai
Převzetí dřívějších vozů Hyundai

V soutěži policie zadala poptávku po dohromady 616 osobních autech, a to ve třech provedeních hatchback, sedan nebo kombi. „Většinou se liší jednotlivé části zakázky především požadavky na výkon motoru, který začíná u některých kategorií na 100 kW, u jiných na 130 kW,“ napsal server iDnes.cz.

Mezi další požadavky patří parkovací čidla nebo kamera, odkládací prostor v předních dveřích nebo zabezpečenou dětskou pojistku na zadních dveřích vozidla. Nejdůležitějším prvkem byl pohon na benzín. Další podmínkou byla například i pětiletá záruka.

Právě vítězství v soutěži o dodání policejních vozidel by se mohla automobilka Hyundai opětovně v žebříčku nejprodávanějších českých vozů dostat na druhé místo. Roli hraje i fakt, že policejní tendr se považuje za jeden z velmi prestižních.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK - JEDNOSMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 22 000 - 35 000 Kč