Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha plánuje odklonit kamiony, obce se bouří a chystají blokády

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Praha má první návrhy tras, kudy by mohly vést objížďky pro tranzitní kamionovou dopravu. Podle očekávání by zasáhly především obce a města Středočeského kraje. Vyplývá to z návrhu Technické správy komunikací hlavního města.

„V tuto chvíli se jedná pouze o první varianty možných objízdných tras, které musíme důkladně projednat se zástupci Středočeského kraje a Ministerstva dopravy. Schůzky jsou naplánovány na tento měsíc,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

Odklon kamionů je schválen, Praze chybí obchvat
Praha chce omezit vjezd tranzitní kamionové dopravy do města. Se záměrem na konci března souhlasili pražští zastupitelé. Metropole ale nemá dokončený obchvat, kamiony by se tak částečně přemístily do středních Čech.

K TÉMATU

Varianty tak počítají například s tím, že by se Praha ze severu mezi hradeckou dálnicí D11 a teplickou dálnicí D8 mohla objíždět přes Nymburk, Mladou Boleslav a Mělník. Úsek mezi D8 a plzeňskou D5 by tranzitní kamiony musely překonávat se zajížďkou přes Slaný. Pokud by kamiony směřovaly od Hradce Králové například na Plzeň, objížďka by je navedla přes Pardubice, Kutnou Horu a Říčany. Poté by pokračovaly po jižní části Pražského okruhu. Při cestě z Brna do Teplic by mohly být kamiony odkloněny už přes Havlíčkův Brod, Čáslav, Kutnou Horu, Kolín a od D11 opět přes Nymburk, Mladou Boleslav a Mělník.

Některé obce se bouří, některé o plánu nevědí
S tím nesouhlasí Středočeský kraj, některé obce už vzkázaly, že budou silnice blokovat. Na příklad ve Slaném z toho velkou radost nemají: "O tomto plánu nic nevím. Ale pokud se zrealizuje, tak doprava ve Slaném úplně zkolabuje. Již teď tu máme denní kolony na silnici ve směru na Mělník," řekl serveru Lidovky.cz vedoucí dopravního odboru Václav Roll.

Podle místostarosty Nymburka Zdeňka Vocáska se tento plán města nikterak nedotkne. "Nemyslím si, že nás tento odklon nějak zasáhne. Mezi Prahou a Nymburkem je hlavní tah D11, takže tranzitní doprava směrem na Hradec jde mimo nás," uvedl Vocásek. Připouští však, že o plánu jako takovém zatím nic neví. 

Bouří se i v Říčanech
Pokud Praha vjezd těžké tranzitní dopravě zakáže, chtějí Říčany i několik týdnů blokovat silnice. Starosta Vladimír Kořen také podporuje dostavbu Pražského okruhu, která ale na východě metropole naráží na odpor obyvatel Běchovic. "Chceme vyzvat stát i magistrát, aby začaly intenzivně vyjednávat s Běchovickými a nalezly kompromis na území této městské části," řekl už dříve Kořen.

ODKLON KAMIONŮ

Praha chce zákazem vjezdu kamionů ulehčit především obyvatelům pražského Spořilova, přes který denně jezdí tisíce nákladních aut. Kdy přesně začnou omezení platit, zatím není jasné.

Podle náměstka pražského primátora Josefa Noska je nutné nejprve připravit projektovou dokumentaci, která by řešila konkrétní umístění dopravních značek. Hotové už jsou podklady pro vyznačení zákazu vjezdu do Prahy od dálnic D11 a D1. "Dokumentaci jsme již postoupili policii," řekl Nosek.

Zákaz by měl být vyznačen značkami "zákaz vjezdu nákladních automobilů" s dodatkovou tabulkou vyznačující nejvyšší hmotnost, případně délku. Středočeský kraj ale odmítá zákaz vjezdu kamionů do metropole, dokud nebude dokončen obchvat Prahy. Podle hejtmanství to výrazně ovlivní a zhorší dopravní situaci v kraji. Hejtman David Rath (ČSSD) kvůli tomu poslal dopis premiérovi Petru Nečasovi (ODS) a ministrovi dopravy Pavlu Dobešovi, v němž je žádá o urychlené dobudování pražského obchvatu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Mýtné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Mýtné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Mýtné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.