Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pražské letiště chce zefektivnit odbavování letadel. Postaví novou plochu za více než 750 milionů

Letiště Václava Havla Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Václava Havla Praha | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Letiště Praha vybuduje novou odbavovací plochu a přemístí jednu z pojezdových drah, obě stavby vyjdou dohromady přibližně na 754 milionů korun. Letiště tak chce zefektivnit odbavování letadel. ČTK to sdělil mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Stavby jsou součástí plánovaného rozšíření druhého terminálu a vybudování nové paralelní dráhy. Letiště nyní vyhlásilo veřejnou soutěž, v případě jejího hladkého postupu by stavba měla začít letos v červnu a skončit by měla být v květnu 2022.

„Realizace obou projektů přispěje k efektivnějšímu odbavení letadel s ohledem na rostoucí letecký provoz a ke zvýšení úrovně provozní bezpečnosti při odbavení širokotrupých letadel v oblasti JIH,“ uvedl mluvčí.

Přesunutá pojezdová dráha s označením TWY R (Romeo) bude do zprovoznění nové paralelní dráhy fungovat jako pojezdová dráha na vzletovou a přistávací trať 12/30. Poté se podle Pacvoně stane důležitou součástí celého nového systému pojezdových drah v jižní oblasti letiště.

Rozšíří se tak odbavovací plocha v areálu starého ruzyňského letiště, které v současnosti slouží primárně pro odbavení privátních letů. Hlavní části projektu je přestavba letadlových stání. Místo dosavadních celkem devíti letadlových stání vznikne šest nových pro menší letadla (například Gulfstream 550, Falcon 900 nebo Embraer 195), které bude možné využít rovněž alternativně jako tři stání pro větší osobní letadla z pravidelných linek (například Airbus A320/321 nebo Boeing B737-800). Vedle toho zde vznikne také jedno stání pro velká širokotrupá letadla, včetně Boeingu 747 Jumbo.

Plocha tak podle mluvčího nabídne více možností pro odbavení větších letadel. „I nadále však počítáme s tím, že tato stání budou primárně používána pro odbavení privátních letů,“ podotkl.

Letiště tím pokračuje v dílčích projektech, které by měly postupně navýšit jeho kapacitu. Letiště loni odbavilo více než 17 milionů cestujících, čímž se ocitlo na hraně své kapacity. Měla by ji zvýšit řada projektů. Mezi největší z nich patří rozšíření druhého terminálu do roku 2028, které by mělo stát přes 16 miliard korun. V roce 2025 by pak měla začít stavba nové paralelní dráhy. Po dostavbě těchto projektů by se kapacita letiště měla zvýšit na 23 milionů odbavených cestujících za rok.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!