Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Půjčovny zakázaných vozítek segway zažalovaly Prahu, která je vyhnala z ulic

Na Hradčanské náměstí už nyní turisté na vozítkách segway vjet nesmí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Hradčanské náměstí už nyní turisté na vozítkách segway vjet nesmí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Hlavní město má na krku žalobu kvůli zákazu vjezdu pro vozítka segway do centra Prahy a přilehlých městských částí. Půjčovny, které na dvoukolku s řídítky lákaly zejména turisty, tvrdí, že vedení hlavního města svou vyhláškou, schválenou loni v červenci, porušilo zákon.

Za právním krokem stojí Asociace Segway ČR sdružující více než dvě desítky poskytovatelů této služby. „Žaloba byla podána, podrobnosti, jak jistě chápete, nebudeme komentovat,“ sdělila mluvčí sdružení Zuzana Eliášová na otázku, zda už asociace podala žalobu na hlavní město, kterou avizovala minulý týden.

Na další položené otázky týkající se podrobností k žalobě však odpovídat nechtěla. Zástupci Prahy k zákazu vozítek segway – které rozčilovaly například některé místní obyvatele – přistoupili na základě loňské změny zákona o silniční dopravě.

Ten takzvané osobní přepravníky (jde i o jednokolky či speciální druhy skateboardů – pozn. red.) vyřadil z kategorie chodců a nově je definoval.

„V tuto chvíli nemáme k žalobě bližší informace a ani neznáme její znění, proto se k ní nemohu konkrétně vyjádřit,“ reagoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ačkoliv se jízdy turistů na dvoukolkách omezovaly hlavně na centrum města, osazení značkami dokončené 10. prosince zamezilo používání segwayů také například pro ucelené části Vinohrad, Žižkova, Smíchova nebo Libně. Nelze tedy kličkovat a hledat alternativní trasy v „povolených“ ulicích.

Rozbouraný byznys model

Asociace Segwayů tvrdí, že městská vyhláška, která jim rozbourala celý byznysový model, je v rozporu se zákonem. Některé půjčovny už svoji činnost kvůli plošnému zákazu v atraktivních lokalitách údajně ukončily.

„Jezdec na osobním přepravníku může podle zákona používat stezky pro cyklisty, vyhrazený pruh pro cyklisty na stezkách pro chodce a cyklisty pohybuje-li se rychlostí srovnatelnou s rychlostí pohybujících se cyklistů,“ uvádí asociace na svých webových stránkách.

Podle jejích zástupců tak nemělo vedení Prahy spolu s městskými částmi uplatnit plošné zákazy, ale jen problematická místa. Místo toho je celkem 610 značek umístěných především na hranicích jednotlivých území, a tak na ně zamezuje vjezd.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.

Najdete na Lidovky.cz