12. ledna 2017 13:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Půjčovny zakázaných vozítek segway zažalovaly Prahu, která je vyhnala z ulic

Na Hradčanské náměstí už nyní turisté na vozítkách segway vjet nesmí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Hradčanské náměstí už nyní turisté na vozítkách segway vjet nesmí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Hlavní město má na krku žalobu kvůli zákazu vjezdu pro vozítka segway do centra Prahy a přilehlých městských částí. Půjčovny, které na dvoukolku s řídítky lákaly zejména turisty, tvrdí, že vedení hlavního města svou vyhláškou, schválenou loni v červenci, porušilo zákon.

Za právním krokem stojí Asociace Segway ČR sdružující více než dvě desítky poskytovatelů této služby. „Žaloba byla podána, podrobnosti, jak jistě chápete, nebudeme komentovat,“ sdělila mluvčí sdružení Zuzana Eliášová na otázku, zda už asociace podala žalobu na hlavní město, kterou avizovala minulý týden.

Na další položené otázky týkající se podrobností k žalobě však odpovídat nechtěla. Zástupci Prahy k zákazu vozítek segway – které rozčilovaly například některé místní obyvatele – přistoupili na základě loňské změny zákona o silniční dopravě.

Ten takzvané osobní přepravníky (jde i o jednokolky či speciální druhy skateboardů – pozn. red.) vyřadil z kategorie chodců a nově je definoval.

„V tuto chvíli nemáme k žalobě bližší informace a ani neznáme její znění, proto se k ní nemohu konkrétně vyjádřit,“ reagoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ačkoliv se jízdy turistů na dvoukolkách omezovaly hlavně na centrum města, osazení značkami dokončené 10. prosince zamezilo používání segwayů také například pro ucelené části Vinohrad, Žižkova, Smíchova nebo Libně. Nelze tedy kličkovat a hledat alternativní trasy v „povolených“ ulicích.

Rozbouraný byznys model

Asociace Segwayů tvrdí, že městská vyhláška, která jim rozbourala celý byznysový model, je v rozporu se zákonem. Některé půjčovny už svoji činnost kvůli plošnému zákazu v atraktivních lokalitách údajně ukončily.

„Jezdec na osobním přepravníku může podle zákona používat stezky pro cyklisty, vyhrazený pruh pro cyklisty na stezkách pro chodce a cyklisty pohybuje-li se rychlostí srovnatelnou s rychlostí pohybujících se cyklistů,“ uvádí asociace na svých webových stránkách.

Podle jejích zástupců tak nemělo vedení Prahy spolu s městskými částmi uplatnit plošné zákazy, ale jen problematická místa. Místo toho je celkem 610 značek umístěných především na hranicích jednotlivých území, a tak na ně zamezuje vjezd.

mipMichal Pavec
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!