Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Půjčovny zakázaných vozítek segway zažalovaly Prahu, která je vyhnala z ulic

Na Hradčanské náměstí už nyní turisté na vozítkách segway vjet nesmí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Hradčanské náměstí už nyní turisté na vozítkách segway vjet nesmí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Hlavní město má na krku žalobu kvůli zákazu vjezdu pro vozítka segway do centra Prahy a přilehlých městských částí. Půjčovny, které na dvoukolku s řídítky lákaly zejména turisty, tvrdí, že vedení hlavního města svou vyhláškou, schválenou loni v červenci, porušilo zákon.

Za právním krokem stojí Asociace Segway ČR sdružující více než dvě desítky poskytovatelů této služby. „Žaloba byla podána, podrobnosti, jak jistě chápete, nebudeme komentovat,“ sdělila mluvčí sdružení Zuzana Eliášová na otázku, zda už asociace podala žalobu na hlavní město, kterou avizovala minulý týden.

Na další položené otázky týkající se podrobností k žalobě však odpovídat nechtěla. Zástupci Prahy k zákazu vozítek segway – které rozčilovaly například některé místní obyvatele – přistoupili na základě loňské změny zákona o silniční dopravě.

Ten takzvané osobní přepravníky (jde i o jednokolky či speciální druhy skateboardů – pozn. red.) vyřadil z kategorie chodců a nově je definoval.

„V tuto chvíli nemáme k žalobě bližší informace a ani neznáme její znění, proto se k ní nemohu konkrétně vyjádřit,“ reagoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ačkoliv se jízdy turistů na dvoukolkách omezovaly hlavně na centrum města, osazení značkami dokončené 10. prosince zamezilo používání segwayů také například pro ucelené části Vinohrad, Žižkova, Smíchova nebo Libně. Nelze tedy kličkovat a hledat alternativní trasy v „povolených“ ulicích.

Rozbouraný byznys model

Asociace Segwayů tvrdí, že městská vyhláška, která jim rozbourala celý byznysový model, je v rozporu se zákonem. Některé půjčovny už svoji činnost kvůli plošnému zákazu v atraktivních lokalitách údajně ukončily.

„Jezdec na osobním přepravníku může podle zákona používat stezky pro cyklisty, vyhrazený pruh pro cyklisty na stezkách pro chodce a cyklisty pohybuje-li se rychlostí srovnatelnou s rychlostí pohybujících se cyklistů,“ uvádí asociace na svých webových stránkách.

Podle jejích zástupců tak nemělo vedení Prahy spolu s městskými částmi uplatnit plošné zákazy, ale jen problematická místa. Místo toho je celkem 610 značek umístěných především na hranicích jednotlivých území, a tak na ně zamezuje vjezd.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...