4. května 2009 13:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rakušané dojedou po dálnici do Česka už v roce 2013

Mapa dalniční sítě ČR včetně rychlostní silnice R52 k rakouským hranicím. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa dalniční sítě ČR včetně rychlostní silnice R52 k rakouským hranicím. | foto: rsd.cz

BRNO Poslední část rakouské dálnice A5 v úseku Poysbrunn - státní hranice s Českou republikou bude hotova do roku 2013. Peníze na dostavbu dálnice, která se v Mikulově napojí na připravovanou českou rychlostní silnici R52, již vyhradila rakouská vláda v rámci protikrizových opatření a plánovaných investic do infrastruktury.

Sdělila to dnes mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková.

Silnice R52 patří k nejkontroverznějším dopravním stavbám v regionu. Zatímco rakouský parlament už v roce 1999 novelou zákona rozhodl vést dálnici A5 na Mikulov, na české straně se několik let vedly spory o to, zda rozšířit stávající silnici I/52 z Brna do Mikulova, nebo využít dálnici D2 z Brna do Břeclavi a odtud postavit přípojku na státní hranice.Variantu přes Břeclav dlouhodobě prosazují ekologové a Strana zelených, kteří se bojí poškození přírody u Novomlýnských nádrží a Chráněné krajinné oblasti Pálava. Ministerstvo dopravy a Jihomoravský kraj naopak léta připravovaly trasu přes Mikulov, která je podle nich levnější a přírodě uškodí méně než stavba úplně nové silnice u Břeclavi.

Rychlostní silnice R52 k rakouským hranicím.Loni vydala česká vláda usnesení, podle kterého se budou stavět obě varianty. Silnice R52, která má stát kolem deseti miliard korun, by se měla začít stavět už příští rok a má být dokončena v roce 2014. ŘSD chce ještě do konce letošního roku získat územní rozhodnutí na dvě ze tří etap výstavby R52 z Pohořelic do Mikulova.

"Rozhodnutí o termínu dokončení rakouské severní dálnice nás tak trochu zavazuje k tomu, abychom dále postupovali v nastoleném tempu," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík.

Přípravy R52 provází od počátku řada sporů a žalob. Zatím poslední a nejdůležitější nyní projednává Nejvyšší správní soud v Brně. Má posoudit, zda byl územní plán Břeclavska, ve kterém je koridor R52 vyznačen, schválen podle zákona. Krajská radní Anna Procházková očekává, že soud pochybení neshledá.

Mapa dalniční sítě okolo Vídně včetně dálnice A5 k českým hranicím.V případě, že soud územní plán Břeclavska zruší, mohou územní řízení stavby postupovat podle platných územních plánů obcí, přes jejichž katastr silnice prochází.

To se podle Procházkové týká především bezproblémové první a třetí etapy.

Prostřední etapa, která nemá podporu dotčených obcí, by mohla pokračovat až na základě krajských zásad územního rozvoje, které jsou nadřazeny územním plánů obcí i vyšších územních celků. Dokument by měli krajští zastupitelé schválit do konce letošního roku.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!