Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Revoluční způsob dopravy: v Izraeli budou svištět magnetická 'vajíčka'

První funkční dráha by měla vzniknout v izraelském Tel Avivu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První funkční dráha by měla vzniknout v izraelském Tel Avivu. | foto: skytran.us

TEL AVIV Izraelská metropole Tel Aviv by se brzy měla stát prvním městem na světě se systémem veřejné hromadné dopravy pomocí technologie magnetické levitace. Cestující by měly vozit dvoumístné kabiny klouzající po dráze umístěné na vysokých sloupech.

Revoluční systém městské dopravy vyvinula kalifornská společnost SkyTran ve spolupráci s vesmírnou agenturou NASA. Kvůli nižší kapacitě sice nemůže nahradit tradiční drážní linky (například metro nebo s-bahn), představuje však alternativu osobní automobilové dopravě v lokalitách, kde by se vlaková trať nevyplatila.

Zatím existují pouze prototypy.

Zatím existují pouze prototypy.

Dvoumístné kabiny SkyTran jsou zavěšeny na pevné dráze nad zemí, kterou podpírají vysoké sloupy. Do pohybu se dají pomocí elektromagnetů – kabiny tak v tichosti 'kloužou' po magnetickém poli rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. V reálném provozu se však počítá s mnohem nižší rychlostí pohybující se kolem 100 km/h.

Z hlavní větve nadzemní dráhy jsou vedeny odbočky k jednotlivým stanicím. Vozy by se přitom neměly řídit jízdním řádem, ale každý cestující by si spoj mohl objednat podle vlastních představ. To by měla umožňovat také speciální mobilní aplikace, ve které stačí nastavit čas, místo nástupu a požadovanou destinaci.

O nadějný projekt projevilo zájem už několik světových metropolí sužovaných dopravními zácpami. Nejdále je ale izraelský Tel Aviv. Soukromý investor hodlá v městě na pobřeží Středozemního moře postavit první linku mezi nádražím na telavivské univerzitě a technologickým parkem Kirjat Atidim.

Výstavba trasy dlouhé necelých 6,5 kilometrů je odhadována na 18 měsíců. V současnosti už se hledají na stavbu peníze. Náklady by měly podle agentury Bloomberg činit přibližně 50 milionů dolarů (téměř miliarda korun). Předpokládané jízdné bude sice vyšší než u autobusové dopravy, vyjít by však mělo levněji než taxi.

V budoucnu by však nemělo zůstat jen u Tel Avivu. Zájem o americkou technologii projevilo také další izraelské město Netanja, norský Stavanger nebo indický stát Kerala.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...