Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rozhodnuto, autobusáci jsou do stávky. Může být masivní, varují řidiči

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Wikipedia

PRAHA Vedení dopravních odborů vyzvalo ve středu ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů. Řidiči v některých krajích zatím nedostali přidáno podle schváleného nařízení vlády. Rozsah stávky a přesné datum oznámí odbory s třídenním předstihem.

Problémy podle odborářů přetrvávají v Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina. Zatím nemají jasno v tom, zda bude stávka celorepubliková, nebo se bude týkat pouze uvedených krajů.

Protest má politický podtext, řekl předseda jihomoravské pobočky Odborového svazu dopravy Libor Weinstein. Vláda a některé kraje podle něj nejednají tak, aby zajistily, že řidiči dostanou mzdy podle vládního nařízení z loňského října. Například právě na jižní Moravě se odbory dohodly na úterním jednání s vedením kraje a dopravci, že budou společně tlačit na vládu, aby situaci systémově vyřešila.

„Chceme dál jednat, ale už také nechceme čekat, takže stávka může být ve velice brzké době a může být poměrně masivní. Přesný termín, by nebylo dobré sdělit z taktických důvodů,“ řekl Weinstein. Na jižní Moravě jsou již několik týdnů odbory ve stávkové pohotovosti. Celostátní vedení dopravních odborů dnes vyzvalo ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů bez konkrétního určení data.

Minimum určené vládou představuje navýšení mzdy za hodinu jízdy na 98,10 Kč a na 88 korun za hodinu čekání. Nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí. Po dnešku ale odbory požadují, aby se čekání započítávalo do fondu pracovní doby jako jízda, uvedl svaz v tiskovém prohlášení.

V každém kraji je situace mírně odlišná vzhledem k tomu, že ne všechny kraje vybíraly dříve autobusové dopravce ve veřejné soutěži, navíc každý kraj má smlouvy formulované jinak. Na jižní Moravě vedení kraje může dopravcům zvýšit platby na požadovanou úroveň o 2,85 koruny na kilometr pouze letos a příští rok. Systémové řešení může zřejmě zajistit pouze vláda, která se zvýšení minimálních platů nařídila.

Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od října 2015. Podle nové podoby zákona o veřejných zakázkách by soutěže na zajištění veřejné dopravy měly zohledňovat i jiná kritéria než cenu a stanovovat například nejnižší mzdu pro šoféry autobusů.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....