9. ledna 2013 8:22 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát přichází kvůli odpočívadlům o miliony. Padly žaloby

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic podalo první dvě žaloby kvůli nevýhodnému pronájmu dálničních odpočívadel. Zatím neupřesnilo, kterých odpočívadel se žaloby konkrétně týkají.

Stát kvůli nevýhodným smlouvám, jež byly uzavřeny za éry bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly, přichází o stovky milionů korun. Informují o tom Hospodářské noviny.

"Ty podmínky pronájmu jsou neúnosné," řekl ředitel ŘSD David Čermák. ŘSD některé smlouvy uzavřelo na 50 let, u kratších pronájmů se v některých případech smlouvy automaticky obnovují. Průměrná cena pronájmu odpočívadla s benzinovou pumpou je podle ŘSD 1500 korun denně, několikanásobně méně než například v Rakousku. Stát navíc smlouvy prakticky nemůže vypovědět.

ČTĚTE TAKÉ:

ŘSD zatím nechce sdělit, kterých dvou konkrétních odpočívadel se první žaloby týkají. S dalšími nájemci ale ředitelství jedná. "Řešení soudní cestou je až poslední možnost, pokud ztroskotají veškeré způsoby, jak narovnat smluvní vztahy dohodou," sdělila HN mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Hala je kvůli pronájmům odpočívadel u dálnic D5 a D47 obviněn z korupce, za pronájem odpočívadla Jamenský potok u dálnice D1 ho pak policie stíhá z podvodu. Jeho advokát Jan Szewczyk se k novým žalobám ŘSD odmítl vyjádřit.

Lidovky.cz, ČTK